Anne & BebekKadın Sağlık

Hamilelik Nasıl Anlaşılır?

Hamilelik nasıl anlaşılır, bazı kadınlar vücutlarındaki değişimlerin nedenini tam olarak anlayamayabilirler. Çünkü değişimler birbirine çok yakın olarak ilerler.

Hamileliğin ilk belirtileri genelde adet belirtileri ile aynıdır. Önemli olan hangi aşamada olduklarını anlayabilmektir. Bu durumda kadınların ilk yapmaları gereken şey daha önceki adet belirtileri dışında başka bir belirti ile karşılaşıp karşılaşmadıklarını anlamaktır.

Hamileliğin ilk belirtileri genelde şu şekilde ilerler; adet gecikmesi, mide bulantısı, kokuya hassasiyet, hafif baş dönmeleri, aşerme, göğüslerde hassasiyet olarak devam eder. Görüldüğü gibi gebelik belirtileri adet belirtilerini de içerisinde barındırır. Adet belirtilerini iyi bilen kadınların diğer belirtileri de göstermeleri üzerine gebe kalma olasılıkları yüksektir.

Gebelik Belirtileri Varsa Kesin Hamile miyim?

Hamilelik belirtilerinin hepsini göstermesine rağmen hamile olmayan kadınlar da olabilmektedir. İnsan vücudu bazen sizin en çok istediğin şeyi size vermek için birkaç oyun oynayabiliyor. Bilinçaltımız bu konuda baya hassas çalışmaktadır. Bu yüzden bütün belirtiler meydana geldiğinde kesin hamilesiniz de denemiyor. Bunun en iyi yöntemi eczaneden alacağınız testi kullanmanız ve sonuçlarına göre hareket etmeniz olacaktır.

Korunmak Yeterli mi?

Her zaman her korunma yöntemleri işe yaramayabilir. Her kadın ve erkek vücudu bu konularda kendine özgündür. Bu yüzden doktorunuza danışarak sizin için hangi korunma yönteminin en sağlıklı olduğunu öğrenebilirsiniz.

En Erken Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Hamilelik nasıl anlaşılır, en erken hamilelik belirtileri nelerdir; Her ay yenilenen kadın yumurtasında ilişkiden sonra değişmelerin başlaması en az 10 günü bulmaktadır. Bu yüzden belirtilere biraz zaman verilmeli ve test yapmak için de acele etmemelisiniz. 10 günü geçen gecikmelerde kesin olarak hamile olup olmadığınızı anlayabilirsiniz. Daha öncesinde yapılan testler yanlış sonuç vermektedir. Bu sizin dikkat edeceğiniz en önemli konu olmalıdır. Çünkü bebek ve anne sağlığını en erkenden koruma altına almanız gerekmektedir.

Hamilelik Belirtilerinden Sonra Neler Yapılmalı?

Eğer bütün belirtileri taşıdığınızı hissediyorsanız ve kendi vücudunuzdaki değişimleri anlayabiliyorsanız fakat test yaptırmak için erken ise, sağlığınıza bu aşamada dikkat etmeniz iyi olacaktır. Örneğin soğuktan korunmalı ya da içiyorsanız sigarayı bırakmalısınız. Test yapma günü geldiğinde ise, gebelik testi sonucunun pozitif olması durumunda ilk önce doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Böylelikle hem kendi sağlığınızı hem de bebeğinizin sağlığını kontrol altına almış olursunuz.

Hamilelikte İlk Hafta

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı