Cilt Bakımı

Güneş Yanıklarından Kurtulmanın Doğal Yolları

Biraz bronzlaşmak günümüzde kadın erkek herkesin hayali olsa da bunun güneş yanığı boyutuna gelmesi özellikle yaz aylarında sık karşılaşılan durumlardandır. Güneş yanıklarından kurtulmak için uzmanlar farklı öneriler verirlerken biz bu yazımızda güneş yanıklarından kurtulmanın doğal yollarından bahsedeceğiz.

Güneş ultraviyole ışınlara sahip olan bir gezegendir. Güneşin ultraviyole ışınlarına fazla sürede maruz kalmak güneş yanıklarının oluşmasına neden olmaktadır. Genellikle insanlar tarafından bilinçli davranılmayıp önemsenmemesine rağmen cilde çok acı verdiği için bunun tam tersi şekilde davranılması, tedavisi için emek verilmesi gereken bir durumdur. Güneş yanıklarından kurtulmanın doğal yolları olarak ele alacağımız bu yazıda herkes tarafından yaygın olarak kullanılan yoğurt ile başlıyoruz. Yoğurt en doğal güneş yanığı çözümüdür. Güneş yanığı olan bölgeye bol miktarda sürülmesi cildin bu bölgesinin kısa süre içerisinde rahatlamasına olanak sağlayacaktır. Rahatlamanın haricinde yoğurdun hızlı iyileştirme etkisi de bulunmaktadır. Yoğurdun etkisinin daha hızlı bir şekilde göstermesi için cilt henüz pembe iken bol miktarda yoğurt sürülmesi gerekmektedir.

Güneş yanıklarından kurtulmanın doğal yolları olarak sayabileceğimiz bir yöntem de aleo vera jel kullanılmasıdır. Piyasada çok farklı aleo vera jel üretici marka bulunmaktadır. Bunların çok uygun fiyatlı olanını tercih edip yarardan çok cilde zarar vermektense iyi bir firmada tarafından sağlıklı koşullarda imalatının gerçekleştirildiğini düşündüğünüz aleo vera jel markalarını tercih etmeniz gerekmektedir. Aleo vera markalarında aleo vera oranları arasında farklılıklar gözükebilmektedir. Güneş yanıklarından kurtulmak için kullanılacak olan jelin aleo vera oranı yüksek olmalıdır. Cilde ferahlık vereceğinden iyileşme sürecinin hızlı olmasını sağlayacaktır.

Güneş yanıklarından kurtulmanın doğal yolları arasında yulaf ezmesinin kullanılması da bulunmaktadır. Yulaf ezmesinin su dolu bir küvete boşaltılmasıyla gerçekleşen karışımda bir küvet suya bir bardak yulaf ezmesi atılması yeterli gelecektir. Bu karışımla alınan duşun güneş yanıkları konusunda rahatlatıcı etkisinin olacağı uzmanlar tarafından belirtilmektedir.Bu doğal yollar arasında arasında buz uygulamasını da sayabiliriz. Buzun ciltte güneş yanığı olan bölgeye kompres yapılması bölgedeki acıyı ve kızarıklığı hafifletecektir. Fakat buza direkt olarak elle temas etmek bir süre sonra elin acımasına neden olacağından bu uygulamada buzun bez yardımıyla tutulması tavsiye edilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı