Genel Sağlık

Gıda Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir Ne Yapılmalı

Virüs, bakteri, parazit veya toksin içeren besinlerin tüketilmesiyle ortaya çıkan gıda zehirlenmesi, tedbir alınmadığı zaman ölümcül olabilmektedir. Büyük çoğunlukla bakterilerin neden olduğu gıda zehirlenmesinde; Staphylococcus, E. Coli, C.Botulinum, Campylobacter, C.Perfringens, Escherichia Coli isimlerindeki bakteriler rol oynamaktadır. Bozulmuş bir gıdayı tüketen kişide gıda zehirlenmesi belirtileri 2 – 6 saat sonra ortaya çıkabilmektedir. İshal, kusma, mide krampları gibi belirtiler de en sık görülen belirtilerdir.

Gıda Zehirlenmesi Belirtileri

  • Mide bulantısı ve krampları,
  • Yutma güçlüğü,
  • Ses kısıklığı,
  • Kusma,
  • İshal,
  • İştah kaybı,
  • Yüksek ateş,
  • Ürperti,
  • Halsizlik,
  • Kas ağrıları.

Olarak sıralanabilir. Gıda zehirlenmesi belirtileri, yemekten 2 saat sonra veya 3 gün sonrasına kadar görülebilmektedir. Bu durum da bakterinin cinsine, gıdanın tüketilme oranına ve zehirlenen kişinin genel sağlığına bağlı olarak değişmektedir. Gıda zehirlenmesi birkaç gün içinde hafifleyerek iyileşmektedir. Ancak belirtilerin 2 günden fazla sürmesi durumunu kanlı dışkı, çift görme ve konuşma bozukluğu da takip ediyorsa hiç vakit kaybetmeden bir sağlık kurumuna gidilmelidir.

Ne Yapılmalı?

Gıda zehirlenmesiyle karşılaşmamak için çeşitli gıdaları satın alırken veya pişirirken çok dikkat edilmelidir.

Konserve satın alırken kapağın şişkin olmadığına dikkat edilmeli, son kullanma tarihi mutlaka incelenmelidir.

Evde yapılan konservelerde de aynı şekilde hava almış, renk ve koku değişikliğine uğramış konserveler tüketilmemelidir.

Açıkta bırakılan, uzun zamandır buzdolabında bekletilen, tadı ve kokusu değişmiş olan besinler de asla tüketilmemelidir.

Bunların yanı sıra; kırmızı etin iyi pişirilmemesi, çiğ balık ve istiridye, iyi yıkanmamış sebze ve meyveler, pastörize edilmemiş süt ürünleri ve meyve suları, bozuk yumurta ve kaynağı bilinmeyen su kesinlikle tüketilmemelidir. Bu durumlar gıda zehirlenmesi riskini artıran en önemli faktörler arasında yer almaktadır.

Gıda Zehirlenmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Yukarıda sıraladığımız belirtiler arasında kanlı dışkılama, kanlı kusma, baş dönmesi, idrar yaparken zorlanma gibi durumlarla karşılaşıldığında mutlaka doktora gidilmelidir. Gıda zehirlenmesi genellikle birkaç gün içinde geçtiğinden dolayı çoğu kişi evde istirahat etmeyi tercih etmektedir. Zehirlenen kişi yaşlı veya çocuk ise işinizi şansa bırakmamalı, mutlaka doktora gitmelisiniz. Gıda zehirlenmesi tedavisinde asıl amaç, kaybedilen sıvıyı ve mineralleri vücuda tekrar kazandırmak ve zehirlenmeye neden olan bakteriyi yok etmektir. Bunun daha kolay tespit edilmesi için hastaneye giderken tüketilen besinden bir parça örnek de götürülmelidir. Fiziki muayenenin ardından kişiden alınacak numunelerle birlikte bu besin de laboratuvara gönderilmektedir. Zehirlenmeye neden olan bakteri tespit edildikten sonra, uygulanacak tedavi şekli daha kolay belirlenebilecektir. Genellikle bakterileri yok etmek için uygun antibiyotik verilmektedir. Ancak, antibiyotiklerin her zehirlenmede kullanılamayacağını bilmenizde de fayda var.

Zehirlenen kişinin ishal ve kusmasını engelleyecek bir ilaç kullanılmamalıdır. Bakterinin vücuttan atılmasının daha kolay olması için ishal ve kusma en uygun yöntemdir. Ancak, kaybedilen sıvıyı tekrar vücuda kazandırmak için damardan sıvı desteği sağlanabilir. Son olarak, hastalığın başkalarına bulaşmaması için kişisel temizliğe çok dikkat edilmelidir. Ellerinizi sık sık yıkamalı, yemek hazırlarken gıdalara dokunmadan önce açık yaralarınız varsa kapatmalı ve ellerinizin temiz olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Ayrıca, evcil hayvanlarınızı yiyeceklerden ve mutfak tezgahından uzak tutmanız da faydalı olacaktır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı