Anne & Bebek

Gebelikte Kabızlık ve Yapılması Gerekenler

Gebelikte kabızlık, hamilelik belirtileri ile birlikte kesin sonuç anlaşıldığında ve doktor kontrolünde bir hamilelik yaşadığınız da farklı Sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bu sorunların başında kabızlık gelmektedir. Gebelikte kabızlık her zaman yaşanan bir olay olmayabilir. Tıpkı her kadının gebelik boyunca bazı belirtileri göstermemesi gibi. İnsan vücut sağlıkları kişiden kişiye değişim göstermektedir bu yüzden bu belirtilerin sağlanmaması sizi korkutmasın. Doktor kontrolünde olduğunuz sürece bu sağlık problemleri ya da farklılıklarla en iyi şekilde baş edebilirsiniz.

Gebelikte Kabızlık Belirtileri Nelerdir?

Her insan belirli aralıklarla kabızlık sorununu yaşayabilmektedir. Düzensiz beslenme ve daha çok katı yiyecekler ile beslenme sonucunda kabızlık durumu karşımıza çıkmaktadır. Hamilelik sırasında oluşan kabızlık durumu ise beslenmenin yanı sıra oluşmakta olan bebeğin büyümesine bağlı olarak bağırsakların değişmesi ile meydana gelmektedir. Bu aşamada vücut genişleyen rahme uyum sağlamak için gevşer ve hareketleri yavaşlar. Bu olağan bir durumdur. Gebelikte kabızlık belirtileri çoğu insanın karşılaştığı ve ileri boyutlara taşınmadığı sürece zararı olmayan bir durumdur.

Gebeliğe Hazırlanmada Beslenme Düzeni

Eğer gebelik düşüncemiz var ise vücudumuzu 2 yıl öncesinden bu durumla en sağlıklı şekilde başa çıkması için kontrol altına almamız gerekmektedir. Beslenme alışkanlığımızı düzene sokmalı, sağlıksız yiyeceklerden kaçınmalı, zarar verici maddeler kullanmamalı, spor aktiviteleri yapmalı ve vücut kilomuzu boy orantımıza göre koruma altına almamız gerekmektedir. Bunun yanı sıra normal etkenlerin dışında demir ilaçları da kabızlığa davetiye çıkartmaktadır. Buna benzer bir tedavi görüyor isek doktorunuza danışmalı ve hamilelik dönemini en sağlıklı şekilde atlatabilmek için kendinizi koruma altına almanız gerekmektedir.

Hamilelikte Kabızlığa İyi Gelen Şeyler

Her türlü korumayı denemenize rağmen yine de kabızlık belirtilerini taşıyorsanız korkmayın, bundan sonra da izleyeceğiniz yollar ile vücut sağlığınızı koruma altına alabilirsiniz. Kabızlık aşamasında, dikkat edilmesi gereken ilk şey beslenmemizdir. Bu aşamada, daha çok meyve ve sebze tüketimi yapmalı ve lif ağırlıklı beslenmemiz gerekmektedir. Ve bol bol su içmeli ve bunu yanında da egzersiz yapmayı unutmamalıyız. Ve her şartta beslenmemizden eksik etmememiz gerek probiyotik içerikli yoğurt tüketimini de aksatmamalıyız. Eğer mide hassasiyetiniz artmış bir durumda ise az ama sık sık yeme alışkanlığını da edinerek kabızlıktan kurtulabilirsiniz.

Gebelikte Kabızlık Tedavisi Nasıl Olmalı?

Gebelikte kabızlık tedavisi yukarıda da belirtmiş olduğum gibi daha çok beslenme düzenine bağlı olarak ilerlemektedir. Ama bunların başında en önemli olarak doktora danışmanız ve ona göre beslenmenizi şekillendirmeniz gerektiğini de asla atlamayın. Çünkü her vücut kendine özgü olduğu için her tedaviye cevap vermeyebilir. Bu yüzden doktor kontrolü altında bir beslenme şekli ile kendi vücut sağlığınızı bebeğin sağlığına zarar vermeden koruyabilirsiniz.

Gebelikte kabızlık tüm uygulanan tedavilere karşı biter mi diye bir sorunuz var ise tam olarak evet ya da hayır diye bir cevabı olmadığını bilin. İnsan kendi vücudunu her zaman tanıyabilmek ve ona göre hareket etmek gerekmektedir. Bu aşamada psikolojinizin sizi yanıltmasına izin vermeyin ve olumlu düşünün.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı