Kategoriler: Anne & BebekGebelik

Gebelik ve Emzirme Döneminde Koronavirüs

Gebelik ve emzirme döneminde koronavirüs;

*Tüm dünyada salgın şeklinde görülen covıd-19‘un yol açtığı enfeksiyon, solunum problemleri başta olmak üzere, öksürük, ateş ve nefes darlığı semptomları ile karşımıza gelen bir hastalıktır. Şiddetli vakalarda ölüme sebep olan koronavirüs, anne adaylarının endişeye kapılmasına yol açıyor.

* Anne adaylarına koronavirüs bulaştığı takdirde tüm insanlarda oluşan öksürük, ateş, solunum güçlüğü, bulantı, kusma, hâlsizlik, ishal, kas ve eklem ağrıları gibi belirtiler görülebilir. Gebelik döneminde bağışıklık sisteminin baskılanmasına bağlı olarak anne adayları, var olan enfeksiyonları daha ağır geçirebilir. Ancak koronavirüsün etken olduğu COVID-19’un gebelik döneminde etkileri üzerine yapılan çalışmalar yetersizdir. Koronavirüs ile enfekte olmuş anne adayının, gebelikte bebeğe hastalığı bulaştırdığına dair bir veri bulunmasa da olasılık dahilindedir. COVID-19 hastası olan anne adayının gebeliğinin erken doğumla sonuçlanıp sonuçlanmadığına dair de henüz yeterince veri yoktur. Ancak solunum yollarını tutan diğer viral enfeksiyonların erken doğuma ya da bebeğin düşük doğum ağırlığıyla dünyaya gelmesine neden olduğu bilinmektedir.

*Koronavirüs hastalığından korunma yöntemleri tüm toplum için önerilenlerden farklı değildir. Özellikle, ellerin su ve sabunla yıkanması, su ve sabun bulunmuyorsa alkol bazlı el antiseptiği kullanımı son derece önemlidir. Ellerle ağız, burun ve gözlere dokunulmamalı, hapşırırken tek kullanımlık peçete kullanılmalıdır. Zorunlu olmadıkça evden çıkılmamalı ve eve misafir kabul edilmemelidir. Evden çıkılması gerektiğinde maske takılmalı ve kalabalık ortamlardan uzak durulmalıdır. Sosyal mesafe kuralları çerçevesinde diğer insanlara 2 metreden daha fazla yaklaşılmamalı. Cep telefonu, havlu, bardak gibi kişisel eşyalar başkalarıyla paylaşılmamalıdır. Bu süreç boyunca kapalı ve havalandırılmayan ortamlarda bulunulmamalıdır. Uyku düzenine, sağlıklı ve dengeli beslenmeye dikkat edilmelidir. Gün boyunca en az 2 litre su içilmeli, riskli bölgelere seyahat edilmemeli, toplu taşıma araçları kullanılmamalıdır.

* Koronavirüs pozitif olan emzirme dönemindeki annelerden alınan süt numunelerinde de yapılan çalışmalarda virüse rastlanmamıştır. Annelerin bebeklerini emzirmekten çekinmelerini gerektirecek bir durum yoktur. Ama COVID-19 olan emziren anneler ise bebeklerini emzirmeden önce ellerini su ve sabun ile yıkamalı, maske ve eldiven takmalıdır.

*Yapılan sınırlı araştırmalarda koronavirüsün doğum şekli ile ilişkisi olmadığı söylenebilir. Anne ve bebeğin genel sağlık durumu yerindeyse vajinal doğum tercih edilebilir. Doğumdan sonra misafir kabul edilmemesi sosyal izolasyon kurallarının uygulanmaya devam edilmesi, anne ve bebek sağlığı açısından son derece önemlidir.

*Alınan tüm önlemlere rağmen koronavirüse bulguları göstermesi durumunda anne adayı, maske takarak en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıdır. Gebelerin koronavirüse yakalanmaları durumunda tedavi ve takip süreci gebe olmayan bireylerden farklı şekilde uygulanmaz. Anne adayının tedavisi genel sağlık durumuna bağlı olarak evde ya da hastanede uygulayabilir.

Saglık Sitem

Son Gönderiler

Suni Sancı ile Doğum

                Suni sancı ile doğum, anne adayı kadınlar tarafından oldukça merak edilmekte olan bir…

4 ay önce

Lazerle Selülit Tedavisi

            Selülit, günümüzde özellikle de birçok kadının şikayetçi olduğu bir problem olarak kaşımıza çıkıyor. Selülit,…

5 ay önce

Kalp Kası Kalınlaşması Belirtileri Nelerdir?

            Kalp kası kalınlaşması halk arasında pek bilinmemekte olan bir rahatsızlık olsa da çok ciddi…

6 ay önce

Probiyotik Nedir? Probiyotikler ne işe Yarar?

Probiyotik, söz manası “yaşam için”dir (1). Ağız yolu ile kâfi ölçüde alındığında kişinin sıhhati ve…

6 ay önce

Göz kapağı düşüklüğü için ameliyatsız bir çözüm var mıdır?

Göz kapağı düşüklüğünde, düşüklük eğer çok ileri seviyede değilse plazma tedavisi ile iyi sonuçlar alınır.…

6 ay önce

Sıcak kemoterapi nedir?

Günümüzde, pek çok farklı yöntem kanser tedavisinde kullanılmakta olup gelişen yeni tedavilerle yüz güldürücü sonuçlar…

6 ay önce

Bu sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin daha verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır.