Anne & Bebek

Gebelik Hesaplama Nasıl Yapılır? Hamilelik Hesaplama

Gebelik Hesaplama Nasıl Yapılır?

Gebelik Hesaplama, hamilelik yaşayan kadınlarda hekim tarafından hesaplama gerçekleştirilerek, direkt doğum tarihi belirlenmesine rağmen her anne adayı kendi hesaplaması ile doğum tarihini belirlemek istemektedir. Ayrıca gebelik hesaplama gebeliğin hangi ayı içerisinde olunduğunu ve doğuma ne kadar kaldığını öğrenmek için de anneler açısından bir merak konusudur.

Temel olarak anne adaylarında gebelik haftası hesaplama durumu, her ayın 4 hafta olmasından ve ortada 3 gün fazla süre kalmasından kaynaklanmaktadır. Ancak hesaplamaya göre hamilelik 40 hafta yani 280 gün gibi bir süre alır. Bu nedenle 9 ay 10 gün gibi bir süre hamilelik süresini ifade eder. İşte bu nedenle hesaplama gerçekleştirilirken, ay hesabı yerine hafta hesabı yapmak daha doğru olacaktır.

Doktorlar tarafından hamilelik hesaplama işlemi yapılırken, hafta hesabı ile takvim belirlenir. Bu kapsamda 4-5 haftalık gebelik 1. ay tamamlanması anlamına gelir. Bunun ardından 8-9 hafta 2. ay ve 12-13 hafta ise 3. ay tamamlandığını ifade eder.

Ardından 16-17 haftalar tamamlandığında 4. ay ve 20-21 haftalar tamamlandığında 5. ay bitmiş olur. 24-25 hafta tamamlandığında 6. ay tamamlanmış olur. 28-29 haftalar 7. ayı işaret ederken, 32-33 hafta bitirdiğinde sekizinci ay biter.

Hemen sonrasında 36 hafta tamamlandığında, 9. ay bitmiş ve son dönem gelmiş demektir. Bu hesaplama ile birlikte doğum 9 değil takribi 10 ay gibi bir süre almış olacaktır. Yani 40 hafta tamamlandığında 9 ay 10 gün 280 gün süre tamamlanır.

gebelik takvimi

Gebelik Takvimi Nedir?

Gebelik takvimi, çocuk bekleyen anne adayları için her haftayı takip ederek, bebek gelişimini takip etme imkanı sağlayan bir takvimdir. Hamilelik dönemlerini gösterir ve bu süreçlere dikkat edilerek gereken uygulamalar ve testler sayesinde gebelik doğru şekilde takip edilebilir.

Gebelik Takvimi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Takvim kullanımı sayesinde gebelik hesaplama işlemi anne adayının fiziksel takibine bağlıdır. Zira anne adayının yaşadığı son adet döneminin tarihi ve menstrüasyon döngüleri arasındaki süre kullanılarak, ovulasyon tarihi belirlenir. Ardından kişinin gebelik süreçlerinin başlangıç ve bitişi takvim içerisinde hesaplanarak, ortalamalar göz önünde bulundurulması ile takvim hazırlanır.

Hamilelik Takvimi Anne Adayına Hangi Bilgileri Sağlar?

Anne adayı gebelik takvimi kullanması sayesinde hangi haftada olduğunu, tahmini doğum tarihini, kalan gün sayısını ve tahmini yumurtlama tarihini öğrenebilir.

Bu takvim sayesinde rahim içine girme günü, kalp atışlarının başlaması, ense kalınlığı ölçümü, amniyosentez tarihinin belirlenmesi, alfa-fetoprotein bakılma tarihi gibi birçok farklı nokta rahatlıkla hesaplanabilir.

Takvim sayesinde ilk doktor ziyareti günü, dış etkilerle sakatlık ihtimalinin yüksek olduğu dönemler, üçlü test tarihi, bebek kalbinin ultrasonografi tarihi, ikili düzey USG tarihi ve gebelik diyabeti kontrol tarihi belirlenebilir. Hatta takvim sayesinde hamilelik için en doğurgan günler de hesaplanabilir.

Hamilelik hesabı gerçekleştirmek için adet gününün gecikmesi en doğru başlangıç tarihi kabul edilebilir. Diğer belirtiler göz önüne alındığında, anne adayının gebeliği kesin bir hale geldikten sonra son adetin ilk gününde takvim başlar ve doğum gününe kadar takvim sürdürülür.

Takvim hazırlanırken her adet gecikmesi göz önünde bulundurulmamalıdır. Mutlaka gebelik testi yaptırdıktan sonra vücut değişiklikleri, beslenme düzeni ve stres gibi faktörler göz önüne alınarak takvim hazırlanmalıdır. Ayrıca hamilelik hesaplama konusunda çocuk sahibi olmak için en doğru zamanlar 20-30 yaş arası kabul edilmelidir.

Gebelik Ne Zaman Başlar?

Gebelik erkek üzerinden alınan spermin kadın metabolizmasında yumurtalıktan atılan yumurta hücresi ile birleşip döllenmesi sayesinde başlar. Döllenme sonrasında 8 hafta tamamlandığında, bu dönem embriyonik dönem olarak bilinir. 8 haftadan sonraki süre ise fetal dönem adını alır.

gebelik haftası hesaplama

Bebeğin Doğum Tarihi Nasıl Hesaplanır?

İlk hamileliğin başlangıcından itibaren gebelik haftası hesaplama işlemi yapılırken bebeğin doğum tarihinin hesabı yapılabilir. Bebeğin dünyaya geleceği tarihi hesaplamak için kolay bir yöntem kullanılabilir.

Bu yöntem kapsamında anne adayının son adet tarihi ele alınır, üzerine 7 gün eklenerek, 3 ay çıkartılır. Negele adı verilen bu yöntem için bir örnek verilmesi gerekebilir. Son adet kanaması 10 Mart olan bir anne adayında bebek doğum tarihi hesaplaması yapılabilir.

10 Mart üzerine 7 gün eklendiğinde, sonuç 17 Mart olur. 17 Mart tarihinden 3 ay geriye gidildiğinde, sonuç 17 Aralık olur. Bu kapsamda oluşabilecek farklı durumlar hariç tutularak bebeğin doğum tarihi 17 Aralık şekilde hesaplanabilir. Bu gün hesaplama ile doğum tarihi bir beklenti olarak ortaya çıkarken, ancak %5 gibi bir oran ile bu beklenen tarih net olarak görülebilir.

Bebeklerde doğum süreci 37 hafta ile 42 hafta arasında gerçekleşirse, normal doğum olarak adlandırılır. 37 haftadan önce doğum yapıldığında preterm ve 42 haftadan sonra doğum yapıldığında da postterm olarak adlandırılır.

Bebeğin yaş ve doğum haftası ile ilgili görülse de prematüre olarak bilinen bebeklerde aslında bebeğin gelişimi ön planda tutulmalıdır. 32 haftalık olarak dünyaya gelen bir bebek normal koşullarda preterm olarak doğmuştur. Ancak akciğer gelişimini tamamlayarak doğduğunda, prematüre bebek olarak tanımlanamaz.

Anne Bebek Kategorisindeki Diğer Yazılarımızı Okumak İçin Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir