frengi
Cinsel Sağlık

Frengi Hastalığı, Belirtileri ve Tedavisi

Frengi Hastalığı, Belirtileri ve Tedavisi

Daha çok geçmiş dönemlerde yaygın olarak rastlanan ve ölümlerle sonuçlanan frengi hastalığı, günümüzde de önemini kaybetmemiştir. Özellikle belirtileri çok fazla bilinmediğinden, tedavi edilmemekte ve çok daha büyük sağlık sorunlarına yol açmaktadır.

Frengi Nedir? Nasıl Bulaşır?

Frengi hastalığı (sifilis), cinsel ilişki yolu ile bulaşan hastalıklardandır. Özellikle 16’nı YY’da Asya ve Avrupa’da çok yaygın olan bu hastalık, daha çok Avrupalılarda görüldüğünden Frenk hastalığı veya Hristiyan hastalığı olarak adlandırılmıştır. Hastalığın genel bulaşma yolları şu şekildedir:

1. Bu hastalık yaygın olarak, vajina, anüs ve penis üzerindeki lezyonlara temas edildiğinde bulaşmaktadır. 2. Söz konusu lezyonlar dil ve ağızda da bulunduğundan, ağız yolu ile bulaşma ihtimali de oluşmaktadır. 3. Frengi rahatsızlığı, hamile annelerden bebeklerine de geçmekte ve ölü bebek doğumlarına da neden olmaktadır. Bir çok gebelikler ise bu hastalıktan dolayı zamanından önce sonuçlanmakta ve gene bebek ölümlerine yol açmaktadır.

4. Düşük bir ihtimal olmakla beraber, frengili hastanın kanı ile temasta ve kan nakli ile de bulaştığı görülmüştür.

frengi hastalığı

Frengi Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Frengi hastalığının belirtileri, evreler esnasında değişmektedir. Bunlar şu şekildedir:

1. Birinci evre (primer sifilis): frengi hastalığını kapan kişide, ilişkiden 10 gün ile üç ay arasında, yaygın olarak da 20 – 21’inci gününde şikayetler başlamaktadır. Bu evrede penisin derisinde, anüs bölgesinde ve vajinanın iç kısmı ile genital bölgenin dış kısmında, ağrısız, ıslak ve kırmızı yaralar oluşur. Bu çıbana benzeyen yaralar, dudaklarda ve ağızda da oluşabilir ama bunlar genellikle kendiliğinden geçerler. Bu nedenle de bu bölgedeki yaralar çok önemsenmemektedir.

2. İkinci evre (sekonder sifilis): bu evre hastalığın en bulaşıcı olduğu dönem olarak kabul edilmektedir. Bu dönemde, vücudun birçok bölgesinde (özellikle baş ve eklemlerde) ağrılar ve kaşıntı yapmayan döküntüler oluşur. Bu evrede hastalar tedavi olmadığı takdirde, hastalığın mikrobu tüm vücuda hızlı bir şekilde yayılır ve cinsel uzuvlarda siğiller oluşur.

3. Üçüncü evre (tersiyer sifilis): hastalığın son aşamaya girdiği bu evrede ise, ciltte, karaciğer ve kalp gibi birçok organda rahatsızlıklar başlar ve tedavi uygulanmaz ise ölüme bile yol açabilir.

Frengi Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Frengi hastalığının en bilinen tedavisi, antibiyotik uygulamasıdır. Bu uygulama erken teşhiste çok daha etkili olmakta ve hastalık kısa sürede geçmektedir. Bazı evrelerde ise tedavi, iki yıla kadar uzamaktadır. Hastalık geçtikten sonra da hastaların, düzenli kontrollerini yaptırması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir