Genel Sağlık

Fibromiyalji Nedir? Fibromiyalji Belirtileri Ve Tedavisi

Fibromiyalji Nedir?

Her gece yeterince uykunuzu almanıza rağmen sabahları uyandığınızda halen yorgun hissetmeniz, yumuşak doku romatizması gibi bir hastalık ortaya çıkarır. Bu hastalık fibromiyalji olarak adlandırılan ve genellikle yaşam tarzında değişim yapılması ile tedavisi oluşturulan bir rahatsızlıktır. En önemli noktada stres yaşandığında, hemen tekrarlanabilmesi yer almaktadır.

Bu rahatsızlık, kronik ağrı ve yorgunluk sendromu olarak da adlandırılırken, bu sendrom hakkında birçok farklı araştırma yapılmakta ve tedavi yöntemleri aranmaktadır. Temel olarak rahatsızlık kaslarda ağrı ve hassasiyet oluşması, halsizlik, sabah tutukluğu, yorgunluk ve uyku bozukluğu sendromları ortaya çıkarır. Vücudun bazı noktalarında aşırı hassasiyet gösterirken, toplumun belirgin bir kısmında yaşam koşullarını olumsuz etkiler.

İkincil bir romatizmal hastalık olarak görülen fibromiyalji kadınlarda erkeklere göre daha fazla görülür. Günümüzde ülkemizde yaklaşık 1,5 milyon hasta olduğu bilinmekle birlikte doğru teşhis sağlanmadığında sürekli tekrarlayabilir.

Fibromiyalji Nedenleri Nelerdir?

Hastalığın nedenleri net olarak bilinmese de genetik faktörlerin etkili olduğu düşünülmektedir. Genellikle anne, baba ve kardeşlerde görülen rahatsızlık kişide de ortaya çıkabilir.

Fizyolojik ve psikolojik boyutu bir araya geldiğinden dolayı depresyon, anksiyete, uyku bozukluğu çok daha sık bir şekilde hastalığın ortaya çıkmasına neden olabilir. Sıklıkla 25-55 yaş arası kadınlarda görülen rahatsızlık, çocukluk dönemi erkeklerde de görülebilir.

Mükemmeliyetçi bir yapıya sahip olan, çok fazla çalışmayı seven, finans ve iletişim gibi sektörlerde çalışan kişilerde görülebilir. Özellikle stres ve mutsuzluk, sinir sistemi rahatsızlıkları, hormonal bozukluklar ve sempatik sistemin çok çalışması nedenler arasında görülür.

Fibromiyalji Belirtileri Nelerdir?

Çok kesin şekilde fibromiyalji belirtileri sayılması zor olsa da vücudun bazı noktalarında hassasiyetler ortaya çıkabilir. Özellikle sabahları uyanmak zorlaşır, nefes almakta sıkıntı yaşanır ve çok fazla kulak çınlaması ortaya çıkar. Hastalarda çok yüksek bir titizlik ve mükemmeliyetçi bir yaklaşım belirtileri görülür. Bilhassa stres zamanlarında daha çok ağrı yaşanıyorsa, depresyon, hipotiroid ve yorgunluk sendromu görülüyorsa, bunlar da belirtiler arasında sayılabilir.

Net bir şekilde sayılabilecek fibromiyalji belirtileri arasında;

  • Çarpıntılar,
  • Depresyon hali,
  • Gün boyu yorgunluk,
  • Küçük ağrıları çok büyük hissetmek,
  • Kabızlık,
  • Uyku kalitesizliği,
  • Vücudun üst bölgesinde kızarma,
  • Eklem hipermobilitesi,
  • Konsantrasyon bozukluğu gibi noktalar yer alır.

Hatta belirli noktalarda aşırı hassasiyet gösterme, uykudan dinlenmemiş şekilde uyanma, hafıza problemleri, egzersizden kaçınma gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

Nasıl Teşhis Edilir?

Hastalığın teşhisini gerçekleştirmek için fizik muayenesi yaptırmalı ve fizik tedavi uzmanlarına görünmelidir. Muayene sırasında tender point olarak bilinen vücudun 18 hassas noktası incelenir. Bu noktalarda 11 adet nokta bulunup bulunmadığı göz önünde tutulur. Vücut hassasiyetleri ölçülerek, başka hastalıklarla karışmaması için kan tetkikleri yapılması gerekebilir.


Fibromiyalji Tedavisi Nasıl Sağlanır?

Net bir şekilde tek bir noktada tedavi gerçekleştirmeden istikrarlı uygulamalar ile fibromiyalji tedavisi sağlanabilir. Mutlak şekilde doğru teşhis elde edilmelidir. İlaç yüklerinden kaçınmak için kronik hastalığı ortadan kaldırmak amacıyla belirli bir doktor üzerinde programlı bir tedaviye devam edilmesi önemlidir.

Sistematik bir şekilde fibromiyalji tedavisi sağlanabilmesi için stresten uzak, düzenli ve mutlu bir hayat en önemli artılarından birisidir. Hatta hasta-hekim anlaşmasının iyi bir şekilde sağlanması, tedaviyi çok daha etkili hale getirir. Her hastaya özel şekilde fizik tedavi, rehabilitasyon, egzersiz programları ve beslenme programları sağlanabilir.

Uygulanan tedavi yöntemleri arasında enjeksiyonlar, elektroterapi, ozon tedavisi, masaj uygulamaları, gevşeme eğitimleri, nöralterapi, proloterapi, manipülasyon gibi yöntemler bulunabilir. Her gün ve her hafta düzenli egzersiz programlarına uyulması mutlaka gereklidir. Ayrıca hastalık için sunulan ilaçlar çok uzun süre kullanılmayacaktır. Bu nedenle ihtiyaç halinde kullanılacak bu ilaçlara belirli bir program sağlanarak uyum gerçekleştirilmelidir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı