Genel Sağlık

ESR Nedir?

Sedimantasyon 1 saat testi olarak da bilinen ESR, enfeksiyonal hastalık, kanser ve bağışıklık sistemindeki olası hastalıkların tetkikinde kullanılır. Çeşitli nedenlerle kana karışan virüs ya da bakterilerin tespitinde kullanılan ESR’nin açılımı eritrosit sedimantasyon oranıdır. Kısaca sedim olarak da bilinir. Kırmızı kan hücrelerinin çökme hızını belirleyen sedimantasyon, alınan kan örneğinin 1 saat içinde ne kadar kısmının çöktüğünü belirlemektedir. Sedimantasyon kan testin olağan kan testlerinden anlamlı bir farkı yoktur. Sadece yapılış amacı olarak farklılık göstermekte ve normal miktar oranlarında farklılık yaratan etkenler vardır.

Cinsiyet, yaş, gebelik, genel iyilik hali, kişinin sporcu olmaması ( sedanterlik) gibi etmenler ESR üzerinde değişkenlik yaratır.

Normal ESR değerleri

Yeni doğan: 0-2 mm / h

Yenidoğandan ergenliğe: 3 – 13 mm / h

Yetişkin kadın: 0 – 20 mm / h

50 yaş üstü erkek birey < 20 mm / h

50 yaş üstü kadın birey < 30 mm /h

50 yaş altı erkek birey < 15 mm / h

50 yaş altı kadın birey < 300 mm / h

Sedimantasyon süresinin uzun olması

Başta kansızlık ve kandaki kırmızı hücrelerin yetersizliği olarak yorumlanır. Ayrıca çeşitli viral hastalıklar, ateşli romatizmal hastalıklar, tüberküloz, gebelik, kronik böbrek yetmezliği, romatizmal hastalıklar, kanser gibi hastalıklar başlıca nedenler arasında gösterilmektedir.

Sedmantasyon süresinin olağandışı yüksek olması durumunda direkt olarak müdahale edilmelidir. Aksi halde ortaya çıkan bu semptom olası bir hastalığın ölüm ile sonuçlanmasına dahi neden olabilir.

Sedimantasyon süresi uzunluğunun nedenleri

Ateş, cilt kızarıklığı, baş dönmesi, halsizlik, kronik yorgunluk ve süregelen istirahat gereksinimi başlıca belirtilerdir. Vücut iltihapları da tanı sebebi olarak görülmektedir.

Sedimantasyon süresi kısalığının nedenleri

Kırmızı kan hücrelerindeki anormal artış ( polistemi hastalığı)

Diyabet ve karaciğer yetmezliği, kan plazmasının düşük seyretmesi, kan pıhtısındaki anormal artış sedimantasyon süresini kısaltır. Müdahale edilmesi gereken bir durum olmakla beraber, ciddi semptomların da belirtisi olarak kabul edilir.

Sedimantasyon süresinin normale dönmesi nasıl sağlanır?

Yüksekliği veya düşüklüğü var ise derhal hekiminizin doğrultusunda tedaviye başlamanız gerekmektedir. Tedavi sürecini hekiminizin yaptığı testler ve sonuçlar belirleyecektir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı