erken boşalma
Erkek Sağlık

Erken Boşalma Nedenleri?

Erken Boşalma

Cinsel ilişkide yaşanan problemlerin en başında erken boşalma sorunu gelmektedir. Bu sorun partnerler arasında birçok problemin de nedenini teşkil etmektedir. Erken boşalmadan dolayı, cinsel ilişkiler özellikle partnerin tatminsizliği ile sonuçlandığından, cinsel ilişkiyi zevkten çok probleme dönüştürmekte ve psikolojik olarak çiftleri olumsuz etkilemektedir.

Erken Boşalma Nedir?

Erken boşalma, yaygın olarak erkeklerde olmak üzere kadınlarda da görülebilen bir sorundur. Cinsel ilişki esnasında, ortalama bir dakika ve atındaki sürelerde oluşan boşalmalar, genel olarak erken olarak kabul edilir. Bazen daha ilişkiye girilmeden, uyarılma ile birlikte de olabilmektedir. Bu sorun, birçok psikolojik probleme neden olduğundan mutlaka çözülmelidir. Boşalma sorunu yüzünden biten evlilik sayısı da çok fazladır.

Genellikle ilk cinsel ilişki esnasında olan erken boşalma, sonraki ilişkilerde düzelirse, rahatsızlık olarak kabul edilmemektedir. Kadınlarda görülen durumda ise genellikle cinsel ilişkide çok fazla sorun teşkil etmemekte ve ilişki devam edebilmektedir. Erkekte ise, cinsel organın tekrar sertleşmesi için zaman gerektiğinden, çoğu kez ilişkiler yarım bırakılmaktadır.

Erken Boşalmanın Nedenleri Nelerdir?

Genel olarak dört ana başlıkta toplanmaktadır. Bunlar şu şekilde sıralanmaktadır:

1. Psikolojik nedenler: psikolojik nedenler erken boşalmalarda en çok karşılaşılan nedenlerin başında gelmektedir. Bunların başında, kişinin çevresinde yaşadığı olaylar, stres, partneri ile arasında oluşan sorunlar ve kişinin yaşam tarzı olarak belirmektedir.

2. Guatr olarak adlandırılan tiroit bezi problemleri de bu olayda önemli rol oynamaktadır.

3. Ürolojik rahatsızlıklar: fiziksel sorunların başında ürolojik sorunlar gelmektedir. Bunlar da; idrar yolları ve prostat ta iltihaplanmalar, varikosel ve cinsel ilişki ile bulaşan çeşitli hastalıklardır.

4. Partnerler arasındaki cinsel uyumsuzluklar da, boşalmayı oldukça fazla tetiklemektedir.

Bu nedenlerin yanı sıra, cinsel iktidarsızlık problemlerinin çoğunluğunda da zamansız boşalma sorunu görülebilmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda, diyabet hastalıklarının bazı çeşitlerinin de bu soruna yol açtığı tespit edilmiştir.

Erken Boşalma Nasıl Tedavi Edilir?

Genel olarak tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Bu sorunun çözülmesi için yapılması gerekenler şu şekilde belirtilmektedir:

1. İlaç tedavisi (doktor kontrolünde)

2. Düzenli spor ve egzersizler

3. Özel kremler ve jeller

4. Hassasiyeti azaltan prezervatifler

5. Psikolojik destek

6. Alkol tüketiminin azaltılması

Bu Gönderi Bir Yorum Yaptı

  1. Pingback: Varikosel Nedir? Varikosel Belirtileri Ve Tedavisi » sagliksitem.com'da!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir