kadın hastalıkları
Kadın Sağlık

En Sık Görülen Kadın Hastalıkları Nelerdir?

Kadın Hastalıkları

Kadın hastalıkları, kadınların metabolizmasına uygun bir şekilde vücut yapısı farklı bir gelişim gösterir ve bazı hastalıklar bu metabolizma yapısına göre sadece kadınlarda görülür. Bu tip hastalıklarda zamanında teşhis konulması ve tedaviye erken başlanması yaşamı daha kaliteli bir hale getirirken, ilerleyen zamanlarda ortaya çıkacak sorunların da önüne geçme imkanı sağlar. Tıbbi kurumlar tarafından gerçekleştirilen incelemeler ve ortaya çıkarılan tabloya göre kadınlarda rastlanan önemli ve sık hastalıklar yer almaktadır.

Ağrılı Adet Görme

Dismenore (Ağrılı Adet Görme)

Genellikle karın ve kasık ağrısı gibi karakterize ağrı durumları ile ortaya çıkan ve adet öncesinde başlayarak adet başladıktan sonra geçen bir durumdur. Bu hastalık sıklıkla ergenlik döneminde yaşanmakla birlikte bazen ilerleyen yaşlarda da görülebilir. Hastalığın temelinde rahimin salgıladığı prostaglandin hormonunun aşırı olması ve anatomik bozukluklar yer almaktadır.

Vaginitis

Vaginitis-Vulvitis

Kötü koku, ağrı ve kaşıntı gibi şikayetler ile ortaya çıkan rahatsızlık, dış genital organ ve vajen bölgesinde oluşan enflamasyon sonucunda ortaya çıkar. Rahatsızlığın nedenleri arasında mantar ve bakteri enfeksiyonları, yanlış ilaçlar, tümörler, hormonal değişiklik ve irritan maddeler yer almaktadır.

Miyom

Miyom

İyi huylu bir rahim kas tümörü olmakla birlikte genellikle 40 yaş üstündeki kadınlarda 10’da 3 oranında görülebilir. Genellikle net bir bulgu vermemesine rağmen ultrason muayenesi sırasında saptanabilir. Kasık ağrıları, kabızlık, gebelikte düşük sorunları, kısırlık ve aşırı vajinal kanama gibi rahim içerisindeki yerleşim yeri değişen yapılar ile rahatsızlıklar oluşturabilir.

Endometriozis

Endometriozis

Vücudun başka bölgelerinde yerleşim gösteren rahim içi zar tabakası, bu noktalarda büyüdükten sonra rahatsızlık ortaya çıkar. Endometrium adı verilen bu zar tabakası özellikle yumurtalık üzerine yerleştiği zaman çikolata kisti olarak adlandırılan endometrioma rahatsızlığı ortaya çıkar. Aylık hormon değişimleri sırasında kanama ve ağrı durumları oluşabilir. Anatomiyi bozduğu için kısırlık ortaya çıkarabilir. İlişkilerde ağrı ve bağırsak hareketlerinde ağrı yaşanabilir.

Over Kistleri

Over Kistleri

Kese tarzı yapısı ile birlikte içi sıvı dolu ve doku içerikli olarak gelişen bu kistler genellikle yumurtalık kısmında gelişir. Net bulgular vermemesine rağmen muayene sırasında belirli olduğunda ara kanamalar, bağırsak düzensizliği, sık idrara çıkma, kasık ağrısı ve adet düzeninde bozulma bulguları ortaya çıkarır. Üzerinde bulunduğu yumurtalıkta anatomi bozulması nedeniyle kanlanmayı engelleyebilir veya karın içine sıvı içeriği boşaltma riski bulunduğu için düzenli takip ve tedavi gerektirir.

Premenstrüel Sendrom

Premenstrüel Sendrom (PMS)

Bu rahatsızlık durumu genellikle adet döneminin ikinci yarısında görülür. Fiziksel ve davranışsal değişiklikler ortaya çıkararak, göğüs hassasiyeti, göğüs ağrıları, adet öncesi ishal, yorgunluk, depresyon, gece terlemeleri, migren, duygusal tutarsızlık gibi belirtiler ortaya çıkarır. Belirtiler adet tamamlandığında ortadan kalkarken, iki hafta sonra yeniden başlayabilir.

HPV Enfeksiyonu

HPV Enfeksiyonu

Cinsel ilişki yoluyla bulaşan ve çok sık görülen bir kadın hastalığıdır. Virütik bir rahatsızlık olarak rahim ağzı kanseri oluşturabilir veya genital bölgede siğil yapısı ortaya çıkabilir. Kontrol için düzenli bir şekilde muayene olunması ve hızlı tanı koyulması önemlidir. 2006 yılından bu yana bu hastalık için aşı geliştirilmiş olmasıyla birlikte her yıl en az bir defa ultrason ile jinekolojik muayene gerektirir. 30 yaş sonrası tüm kadınlarda en az 1 defa olmak üzere smear testi ve HPV testi yapılmalıdır. Test sonucu negatif olan kadınlarda 5 yılda bir rahim ağzı kontrolleri yapılmalıdır. Smear testi ise 21-29 yaş arasında 3 yılda bir tekrarlanmalıdır.

Polikistik Over Sendromu

Polikistik Over Sendromu

Genetik olarak oluşabilecek bir durum olmasıyla birlikte hormonal sıkıntılar sonrasında bazen hiç adet görmeme bazen düzensiz adet görme rahatsızlıkları görülebilir. Erkek vücudu gibi kıllanma, saç dökülmesi, obezite gibi klinik bulgular göstermekle birlikte ilerleyen yaşlarda diyabet, hipertansiyon ve kalp hastalıkları ortaya çıkabilir.

Kadın sağlığı ile ilgili diğer yazılar

Dış Gebelik Belirtileri?

Rahim Kanseri Belirtisi?Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir