Vitaminler

E vitamini eksikliği nasıl giderilir?

E vitamini eksikliği kolaylıkla doğal beslenme ile giderilebilir. Bitkisel tohum yağlarından elde edilebildiği gibi yumurta sarısı ve yeşil sebzelerden temin edebilirsiniz. Yapılan deneyler sonucunda E vitamini eksikliği denek hayvanlarında kısırlığa neden olduğu gibi üreme fonksiyonlarında da kayıplara yol açtığı görülmüştür. Benzer senaryonun insan vücudunda da oluşabileceği ön görülmektedir. Ayrıca çeşitli bitkisel ve ilaç mahiyetli E vitamini takviyeleri de eczanelerde yer almaktadır.

E vitamini eksikliği nelere neden olur?

                Önemli bir antioksidan olması neden ile erken yaşlanmanın önüne geçen E vitamini, eksikliğinde bağışıklık sisteminde zayıflık, kanser riskinde artış çeşitli göz hastalıklarında risk faktörü olarak belirlenmiştir. Cinsel gelişim açısından da son derece önemli olan E vitamini, tahıllı gıdalar aracılığı ile kolaylıkla temin edilebilmektedir.

                Yetişkin bir insan vücudunun günlük E vitamini gereksinimi ortalama 10mgdır. Bu miktar çocuklarda 7 mg civarında olup, bebelik çağından itibaren gerekli E vitamini takviyesi yapılması gerekmektedir.

                E vitamini eksikliği beraberinde vücut kimyasallarında da sorunlara neden olmaktadır. Yürüme bozukluğu, kas ağrısı ve uyuşukluğu, kronik yorgunluk ile birlikte sürekli uyku hali, görsel rahatsızlıklar E vitamini eksikliğinin ciddi belirtileri arasında kabul edilmektedir. Belirtilerden bir ya da daha fazlasına kendinizde rastlamanız durumunda derhal hekiminiz ile görüşüp ilgili testleri yapmasını istemelisiniz.

E vitamini taşıyan gıdalar

                Kuruyemiş olarak da adlandırabileceğimiz, ceviz, fındık, fıstık, ay çekirdeği gibi gıdaların günde sadece birkaç tanesi vücut için gerekli olan E vitaminini temin etmenize yeterli olacaktır. Bu tip gıdaların bilinen en ciddi yan etkileri ise aşırı tüketimi söz konusu olduğunda cilt sivilcelerine neden olmasıdır. Bunun haricinde eğer ki herhangi bir alerjik durumunuz yok ise rahatlıkla tüketebilirsiniz. Yağlı besinler olması nedeni ile olası diyet uygulamanız var ise diyetisyeninizin kontrolü altında olmayı ihmal etmeyin.

Gebelikte E vitamin takviyesi

                Bilindiği üzere gebelik esnasında anne adayının mümkün olduğunda doğal yollar ile beslenmesi tavsiye edilmektedir. Bu nedenle, önceliği ceviz, fındık, badem gibi kuruyemişler olmak üzere doğal yollar ile E vitamini almanız faydanıza olacaktır.

E vitamini eksikliği

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı