Cilt Bakımı

Dudak Kuruluğu

Dudak kuruluğu dudakların dehidrasyona uğraması sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Tedavi edilmemesi farklı hastalıklara neden olmaktadır. Dudak kuruluğu; dudakların çatlamasına, soyulmasına, yara oluşmasına ve psikolojik olarak rahatsız olmanıza sebep olabilir. Dudak kuruluğunun birçok farklı sebepleri olabilir. Bu yüzden sebebini öğrenmek için kendinizi tam anlamıyla tanımanız gerekmektedir. Dudak kuruluğunun başlıca sebepleri şunlardır:

  • Düşük Nemli Hava
  • Sert Rüzgârlar
  • Güneş Işınları
  • Alerjiler
  • Tıbbi Faktörler
  • Çevresel Faktörler
  • Soğuk Hava
  • Alışkanlıklar
  • Beslenme Düzeni

Yaşadığınız yer veya bulunduğunuz ortamdaki havanın nem oranının az olması, yaşadığınız yerde sert rüzgarların olması, güneş ışınlarının en güçlü olduğu saat aralıklarında (11:30-2:30) korunmasız bir şekilde bulunmanız, bazı besinlere, içeceklere ve maddelere alerjiniz varsa bunlar dudaklarda hemen kendini belli edeceklerdir.

Herhangi bir hastalığınızdan ötürü kullandığınız ilaçlarların dehidrasyon gibi bir yan etkiye sahip ise dudak kuruluğu yaşayabilirsiniz. Bundan kaçınmak için su alımını arttırmanız gerekmektedir. Özellikle sert kış aylarında çok uzun süre soğukta durmanız dudak çatlaklarına yol açtığınızı gözlemlemişsinizdir. Bunun sebebi soğuk havalarda atmosferdeki nemin azalmasıdır. Dudaklarınızı yeme alışkanlığınız varsa dudak kuruluğu, dudak çatlakları ve dudakta oluşabilecek yaralanmalara yol açabilir.

Dudak Kuruması Nasıl Önlenir?

Dudak kurumasını tedavi etmek önlem almaktan daha zordur bu yüzden dudak kuruluğu yaşamadan önce almanız gereken önlemler vardır. İlk olarak her zaman yeterli miktarda su tüketmelidir. Ayrıca kuru iklimlerde hayatını sürdüren insanlar dudaklarına badem yağı sürerek koruyucu bir tabaka oluşturabilirsiniz.

Dudak Kurumasının Tedavileri

Dudak kurumasını tedavi etmek için ruj sürebilir ve dudakları koruma altına alarak dudağın nemli kalmasını sağlayabilirsiniz. Bunu yaparken nemlendirme özelliği bulunan kaliteli rujlar kullanmalısınız. Ola ki herhangi bir alerjiniz varsa ondan uzak durmanız özellikle dudaklarınızı bu maddelere bulaştırmamalısınız. Dudaklarınız kuruyken yalamanız daha çok zarar verecektir. Bunun sebebi dudaklarınızı yaladığınız zaman üzerindeki yağ tabakasını alır ve bu da nemin kolayca havaya karışmasına sebep olur.

Erkekler için özel üretilen, renklendirici içermeyen dudak nemlendirici ve koruyucular eczanelerde mevcuttur. Dudak kuruluğunu önlemek, olası cilt hastalıklarının önüne geçecektir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı