Genel Sağlık

Domuz Gribi Nedir? Nasıl Bulaşır? Belirtileri ve Tedavisi


Domuz gribi : A tipi H1N1 virüsünün oldukça farklılaşmış bir türünün yol açtığı tehlikeli bir hastalıktır. Her ne kadar hastalığın adı domuz gribi olsa da bu hastalığa neden olan virüsün tek sorumlusu domuz değildir. Uzmanların verdiği bilgilere göre bu virüsün gelişiminde domuz, kuş ve insan gribi virüslerinin birlikte rol oynadığı söylenmekte.

Domuz gribi bulaşıcı mıdır?


Evet oldukça bulaşıcı bir virüstür. Buna söylediğimize delil olarak; hastalığın ilk olarak Meksika’da ortaya çıkmasından çok kısa bir süre sonra dünyanın bir çok ülkesinde görülmüş olması ve Dünya Sağlık Örgütünün hastalıkla alakalı bütün dünyada alarm vermesi gösterile bilir. Hastalığın ilk olarak Meksika’da virüs kapmış (enfekte olmuş) domuzlardan insanlara geçtiği bilinmektedir.

Domuz gribi nasıl bulaşır?


Birçok virüste olduğu gibi domuz gribi de havayla, hastaya dokunmakla, gerekli tedbirleri almadan hastayla aynı ortamı paylaşmakla, hastanın kullandığı malzemeli kullanmakla, mukoza ve kan yoluyla bulaşmaktadır.

Domuz gribi öldürücü müdür?


Evet oldukça tehlikeli bir virüstür. Bu virüs nedeniyle dünya genelinde ölen kişi sayısı 1462, bu ölümlerin 93 tanesi ise ülkemize aittir (bu veri 2009 senesine aittir)

Domuz gribinin belirtileri nelerdir?


Domuz gribinde genel belirtiler tıpkı diğer grip vakalarındaki belirtilere benzemektedir. Bu belirtileri sıralayacak olursak
• Vücut genelini düşünürsek; eklem ağrıları, yüksek ateş, titreme ve halsizlik.
• Solunun yollarında; boğaz ağrıları, burun akıntısı ve solunumda güçleşme
• Kimi vakalarda bu belirtilerin yanı sıra kusma ve ishal de görülmüştür
• Ölümlerin kimisi de solunum yetmezliği ve zatürreden ölmüştür.

Domuz gribinden korunmak için neler yapılmalı?


• Lütfen unutmayınız bu hastalığa karşı hala geliştirilmiş bir aşı yoktur. Bu nedenle hem kendinizi hem de başkalarını korumaya dikkat edin.
• Öksürürken veya hapşırırken ağzınızı bir mendille kapatın ve mendili tekrardan kullanmadan çöpe atın.
• Bolca sıvı alın ve vücut direncinizi düşürecek şeylerden (stres, yorgunluk vb) uzak durun
• En etkin korunma yöntemi hastaların olduğu yerlerden ve bulundukları ortamlardan uzak durmaktır.
• Hastanın hapşırmasıyla ortama saçılan damlacıklar ortamda her yere yayılır bu nedenle hastayla aynı ortamı paylaşanlar en kısa zamanda acık yerlerini iyice yıkayıp temizlemelidir.
• Bu gribi alan hastalar daha hastalık belirtileri görülmeden önce dahi aslında virüsü bulaştırmaya başlamışlardır bu nedenle her ne olursa olsun ellerin temizliğine çok dikkat edilmelidir.

Domuz gribi bulaştığından şüpheleniyorum ne yapmalıyım?


İlk olarak aileniz ve çevrenizdekileri düşünerek virüsün onlara da bulaşmasını önleyecek önlemleri alın. Hiç vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna gidin ve durumunuzu izah edin. unutmayınız ki bu hastalıkla baş edebilmeniz için kesinlikle uzman bir yardıma ihtiyacınız var tedavi için asla vakit kaybetmeyin çünkü geçen her saat sizin aleyhinize işliyor bu da tedavinizi daha da zor bir duruma sokacaktır.


Domuz gribinde bebeklerin durumu:
• Bebeğinizi emzirmeye başlamadan önce mutlaka kişisel temizliğinizi yapınız. Böylece bebeğinizi daha iyi korumuş olursunuz
• domuz gribine yakalanmış olsanız dahi bebeğinizi emzirmeye devam edin. Bebeğinizi bu hastalıktan korumanın en iyi yolu onun bağışıklık sistemini güçlü tutmanızdır buda ancak en güzel gıda olan anne sütü ile olacaktır.
Anne sütü oldukça iyi bir bağışıklık güçlendiricidir bu nedenle bebeğinizi emzirmeye devam edin. Bebeğinizi emziremiyorsanız dahi pompa ile kendinizi sağıp sütünüzü çam bir biberonda saklayarak acıkan bebeğinizi besleyin.
• İlaç kullanan anneler doktorlarından tavsiye alarak hareket etmelidirler. Emzirip emzirmeme konusunda doktorunuzun tavsiyelerine uyunuz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı