İlaç RehberiKadın Sağlık

Doğum Kontrol Hapı Nedir

Çoğunlukla kadınlar doğum kontrol hapları hakkında yanlış bilgilere sahiptir. Doğum kontrol hapları hormonlardan yapılır ve bu hapların içeriğindeki hormonlar gebeliğin oluşmasını engeller. 

 • Servikal mukusunu kalınlaştırarak spermin yumurtalığa gitmesini engeller.
 • Yumurtalıklardan bulunan yumurtanın çıkmasını engelleyerek, sperm ve yumurtalığın buluşmasını engeller.

Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır?

Doğum kontrol hapı nasıl kullanılır, eczanelerde satılmakta olan doğum kontrol hapları 21 adet tablet şeklinde bulunur. Adet kanamasının ilk üç gününde, birinci ve ikinci ilk kutu kullanımına başlanır. Günde bir adet alınır ve her gün aynı saatte alınmasına özen gösterilmelidir. 21 adet tablet bitmesinden sonra 1 hafta boyunca doğum kontrol hapı hiç kullanılmamalıdır. 

Doğum Kontrol Hapı Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Gebelik mevcut ise yada kanamanız varsa mutlaka doğum kontrol hapı kullanılmadan önce doktor kontrolü gerekmektedir.

Doğum kontrol hapı, adet kanamasının ilk 3 gününde, özellikle 1. Günü başlanması önerilir.
Doğum kontrol hapı, kadın doğum uzmanı tarafından yazılmalıdır. Kadınların doğum kontrol hapı kullanmaması gereken durumlar olabilir. Örneğin; Karaciğer hastalıkları, hepatit, damar pıhtılaşmaya bağlı emboli, damar tıkanıklığı, migren atakları gibi sorunlar mevcutsa doğum kontrol hapı verilmemektedir.

Doğum Kontrol Hapının Yan Etkileri?

 • Östrojen içeriğine sahip olmasından dolayı baş ağrısı yaşanabilir.
 • Progesteron içeriği nedeniyle mantar görülebilir.
 • Doğum kontrol hapı kullanımına bağlı akıntı ve kaşıntı görülebilir.
 • Östrojen içeriğinden dolayı kişide bulantı görülür, şiddetli durumlarda kusmada görülmektedir.
 • Vücutta su tutuluma sebep olabilir.
 • Bazı kadınlarda kilo sorununa neden olabilir.
 • Önemli yan etkilerinden biride kanın pıhtılaşmasını yükseltmektedir. 
 • İlk kullanımlarda lekelenme tarzı kanamalar görülebilir. Bu kanamaların şiddeti artarsa mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

Doğum Kontrol Hapları Hangi Durumlarda Bırakılmalıdır?

Doğum kontrol hapının kullanmaya başladığımız andan itibaren; sarılık gözlenmesi, görmede bozukluk, migren atakları, şiddetli baş ağrısı, bacak ağrıları ve göğüs ağrısı görülürse kullanım hemen sonlandırılmalıdır. Ayrıca ameliyatlar öncesi ve ağır kaza durumunda doğum kontrol hapı kullanılmamalıdır.

Doğum Kontrol Hapları Hangi Durumlarda Kullanılmaz?

Doğum kontrol hapları, Sigara içen kadınlarda, Migren nöbetleri yaşayan kadınlarda, Kronik Hepatit hastalığına sahip kadınlarda, Damar tıkanıklığı problemi olan kadınlarda, Aşırı kiloya sahip kadınlarda, Sebepsiz kanamalara sahip kadınlarda kullanılmamalıdır.

Doğum Kontrol Hapının Hamileliği Önlemesi Dışındaki Fonksiyonları Nelerdir?

Doğum kontrol hapı, akıllarda ilk önce gebelikten korunma anlamı taşır. Fakat bazı durumlarda doktorunuz bu hapları başka amaçlar için size kullandırabilir. Bunlardan Bazıları;

 • Kadınların bazılarında adet sancıları çok yaşanmaktadır. Bu tür durumlarda doktorunuz doğum kontrol hapı kullanmanızı isteyebilir.
 • Bazı kadınlarda adet düzensizliği görülmektedir. Adetleri 28 günlük periyotlarda kanama olması ve adetin düzenlenmesi için doktorunuz doğum kontrol hapı kullanmanızı isteyebilir.
 • Yumurtalık tümörü yada basit kistler görülmesini durumunda yumurtalıkların fazla çalışmasını engellemek için doktorunuz doğum kontrol hapı kullanmanızı isteyebilir.
 • Kansızlık problemi olan, adet kanaması yoğun ve uzun olan kadınlarda adet kanamasının miktarını azaltmak için doktorunuz doğum kontrol hapı kullanmanızı isteyebilir.
 • Kadınlarda adet öncesi gerginlik ve mutsuzluk görülebilir. Adet öncesi dönemin rahat geçirilmesi için doktorunuz doğum kontrol hapı kullanmanızı isteyebilir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı