Genel Sağlık

Disleksi Nedir? Disleksi Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir

Disleksi Nedir?   

Disleksi nedir? Özel öğrenme bozukluğu olarak belirtilen disleksi, kişinin sahip olduğu okuma, yazma ve dil becerileri konusundaki problemleri ifade eder. Okuma sırasında kişinin yanlış kelimeler kullanması, kelime eklemesi ya da akıcı okumada güçlük çekilmesi görülebilir. Genetik durumlara bağlı olarak da ortaya çıkma ihtimali vardır. Çevresel faktörlerin etkisi de olabilmektedir. Yalnızca okuma bozukluğu disleksi olarak tanımlanırken yazılım anlatım bozukluğu ise disgrafi, matematik özelindeki bozukluklar ise diskalkuli olarak ifade edilir.

Disleksi Ne Zaman Görülür?

Birden fazla faktörün etkilemesi sonucunda ortaya çıkan disleksi, eğitim zamanı içerisinde görülebilir. Okul öncesi eğitim sırasında çeşitli öğrencilerin disleksi olduğu sonucuna varılabilir. Son yıllarda disleksi farkındalığının gelişmesinden ötürü çok daha hızlı teşhislerin yapılabildiğini söylemek yanlış olmayacaktır. İlkokulda ise yaşıtlarına göre çok daha zor okuma-yazma öğrenmesi ve güçlük çekme düzeyinin yüksek olması çocuğun mutlak surette kontrole tabi tutulmasını gerektirir.

disleksi belirtileri

Disleksi Belirtileri Nelerdir?

Bir nevi öğrenme zorluğu olurken görülebilecek belirtiler yaş gruplarına göre değişkenlik gösterir. Kişide var olan disleksi probleminin tespiti çoğu zaman oldukça zor olmaktadır. Bunun ana sebebi ise disleksi konusunda yeterli bilginin olmamasıdır. Çocuklar tarafından yapılan bazı küçük hataların bile disleksi belirtileri arasında yer alabileceği ise unutulmamalıdır. Okul öncesi dönemdeki çocuklarda seslerin ve harflerin çok zor hatırlanması, harflerin sırayla okunmasının güç olması ilk belirtilerdendir. Ayrıca okunuşu birbirine benzeyen kelimelerin karıştırılma hali de belirtilerden en çok görülenidir. Bazı etkinliklerde çocuğun çok daha geç ve yavaş tepki vermesi de belirtilerden olurken ailede disleksi bulunup bulunmadığının öğrenilmesi yararlı olacaktır.

İlköğretim seviyesindeki çocuklarda ise kelime ve ses bilgilerinin çok güç öğrenilmesinden dolayı okula gitmeme isteği başlar. Okuma ve hecelemelerde sıklıkla basit hataların yapılması ve aniden görülen davranış bozuklukları da belirtilerinden birkaçıdır. İlerleyen yaşlarda ise ödevlerin çok uzun sürmesi, yazılı sınavlarda sürenin yeterli olmaması da disleksi sorunuyla karşı karşıya olduğu sonucu verebilir.

Disleksi Nelere Sebep Olabilir?

Son derece zorlu bir süreci ifade eden disleksi tedavisi için geç kalınabilir. Böyle bir durumda ise çocuğun herhangi bir durum karşısında adapte olması güçleşir. Uyum sorunu yaşanmasıyla birlikte sosyal beceriler konusunda da geri kalma durumu söz konusudur. Bunun sonucunda ise çok daha kaygılı ve depresif durumların ortaya çıkması kaçınılmazdır. Benlik saygısını kaybetmiş ve kişilerle ilişkilerde devamlı problemlerle uğraşmak zorunda kalan birey halini alır. Bundan ötürü disleksi probleminin bulunması sonrasında ailenin çok daha hassas davranması ve olumlu anlamda destekler sunması önem taşır. Sorunların neyden dolayı kaynaklandığı çocuğa anlatılmalı ve çözümlerin birlikte alınarak azimli çalışmalarla üstesinden gelmesi hedeflenmelidir. Disleksi eğitimi konusunda uzman desteklerin alınması da çok daha yararlı olacaktır.

Disleksi Tedavisi Yöntemleri

Uzman kişiler tarafından gerçekleştirilen disleksi tedavisi öncesinde teşhis ve durum ortaya konur. Bu çerçevede bilişsel eğitim teknikleriyle davranışçı tekniklerinden büyük oranda yararlanma hedeflenir. Özel olarak çocuk için hazırlanmış plan doğrultusunda tedavi sürecine başlanır. Çocuğun durumuna göre uygun teknikler seçilirken özel ve güvenli ortamlarda eğitim verilir. Başta işitsel ve görsel olmak üzere dokunma ve kinestetik algısının geliştirilmesi amacıyla eğitsel terapi uygulanır. Psikolojik tedavinin var olması da her türlü olumsuz durum karşısında çocuğun çok daha direnç göstermesini sağlamak içindir. Böylelikle diğer çocuklara göre bazı eksikliklerin özel tedavi ve eğitimlerle tamamlanması gerçekleşir. Tedavi süreçlerinin çok daha başarılı olabilmesi için hem aile hem de uzmanın çocukla doğru frekanstan iletişim kurması ve isteklerin tam olarak iletilebilmesi belirleyici rol oynar.

Güncel sağlık haberleri için linke tıklayabilirsiniz

Gönderiye Ait 2 Yorumlar

  1. Selin Reply

    Çok başarılı bir yazı olmuş. Sade bir şekilde anlatılmış, teşekkürler.. Faydalı oldu..

  2. Pingback: Depresyon Nedir? Belirtileri ve Tedavisi » sagliksitem.com'da!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir