dış gebelik
Kadın Sağlık

Dış Gebelik Belirtileri?

Dış Gebelik Belirtileri?

Sağlıklı bir hamilelik, döllenen embriyonun rahim içerisine yerleşmesiyle başlamaktadır. Fakat çeşitli sebepler ve anomalilikler bu seyri değiştirebiliyor. Döllenen yumurtanın sağlıksız olması, anne üreme sisteminde baş gösteren sorunlar ve çeşitli nedenlerden dolayı döllenen yumurta rahim içerisine yerleşmeden tutunabilmektedir. Dış gebelik olarak bilinen bu duruma erken müdahale edilmez ise ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Hatta dış gebelik, anne adayının ölümüne bile sebep olabilir. Doktor kontrolü ve ultrason ile anlaşılabilecek dış gebeliğin ilk belirtileri normal gebelik ile aynıdır. Bu yüzden ilk başlarda doktor kontrolü olmadan anlamak pek mümkün değildir.

Dış Gebelik Nedir?

Yumurta ile spermin birleşmesiyle oluşan embriyonun rahim içerisine tutulup gelişmeye başlaması ve bebeğe dönüşmesi ortalama 39-41 haftalık bir süreçtir. Döllenen yumurtanın büyüyüp gelişmesi sadece rahim içerisinde mümkündür. Fakat bazı durumlarda döllenen yumurta rahim dışında bir yere tutunup gelişmeye başlar. Bu genellikle fallop tüpü denilen döllenme tüpünde gerçekleşir. Buraya tutunan embriyo gelişmeye başlar fakat kesinlikle müdahale edilip, sonlandırılması gerekmektedir.

Gebeliklerin % 2’sinde görülebilen dış gebelikler, erken dönemde fark edilebilirse ameliyatsız olarak sonlandırmak mümkündür. Fakat ilerleyen zamanlarda mutlaka ameliyat gerekmektedir. Eğer fark edilip müdahalede olmazsa anne adayının ölümüne neden olur.

dış gebelik nedir

Dış Gebelikte Belirtiler Ne Zaman Başlar?

​​​​​​Dış gebeliğin belirtileri normal sağlıklı gebelikte olduğu gibi 4. haftadan sonra başlar. Fakat bu belirtiler henüz sağlıklı gebelik belirtileri ile aynıdır. Bu yüzden muayenesiz fark edilmesi mümkün değildir. Hamile kaldığını öğrenen anne adayının, dış gebelik yaşayıp yaşamadığını ilk haftalarda ancak ultrason ile öğrenmesi mümkündür. İlerleyen zamanda yaklaşık 15. haftaya kadar bu belirtiler anormalleşir.

Dış Gebelikte Belirtiler

Dış gebeliğin ilk belirtileri sağlıklı gebelik ile aynıdır. Adet gecikmesi, bulantı, kusma, tiksinme, sık idrara çıkma gibi belirtiler dış gebelikte de görülmektedir. Özellikle ilk başlarda gözlenen bu belirtiler anne adayının sağlıklı bir hamilelik geçirdiğini düşünmesine neden olmaktadır. Fakat ilerleyen zamanda belirtiler farklılaşır ve anne adayının hayatını tehdit eder. Dış gebelik erken fark edilmezse anne adayında şiddetli karın ağrılarına neden olur. Özellikle tek tarafta hissedilen ağrılar kusma ve ishale de neden olur. Ayrıca omuz ağrısı da görülmektedir. Dış gebeliğe özel olan belirtilerden birisi de adet kanaması dışında vajinal kanamalardır.

Bu Gönderi Bir Yorum Yaptı

  1. Pingback: En Sık Görülen Kadın Hastalıkları Nelerdir? » sagliksitem.com'da!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir