Sağlık Yazıları

Diş Çürümesi Nedir, Nasıl Tedavi Görülür

Diş Çürümesi Nedir, Nasıl Tedavi Görülür, Diş çürümesi her yaşta olan ve bir çok kişiyi rahatsız eden diş hastalıklarının başında gelmektedir . Diş çürümesinin sebebi başlıca biz olsakta bazen istemediğimiz halde de diş çürümesi meydana gelebilir . Gelin hep beraber diş çürümesi hakkında biraz bilgi edinelim.

Diş çürümesi nedir ?

Diş çürümesi , bir çok insanı hayatının her yaş döneminde etkileyen ve tedavisi mümkün , önlenebilir minör hastalıklardan bir tanesidir . Vücudumuza almış olduğumuz bazı gıdalar , çiğneme aşamasındayken dişlerimizde bir miktar atık bırakırlar. Bu gıdaların ( unlu yiyecekler , sulu yemekler , meyve suları , kolalar vb içecekler yani aklınıza gelebilecek her gıda ) dişlerimizde bıraktığı atıklar bir süre sonra bakteriler tarafından asite dönüştürülürler. Ortaya çıkan asit , bir müdden sonra dişimizdeki koruyucu mine tabakası adını verdiğimiz dokuları eriterek dişlerimizi zayıflatırlar . Bu durum sonrasında ise diş çürümesi meydana gelmeye başlar.

Diş çürümesi nasıl önlenebilir ?

Az önce bahsettiğimiz dişimizde oluşan asitler bazen tükürük yolu ile temizlenebilir . Fakat tükürük yolu her zaman için geçerli olmayabilir . Tükürük yöntemini sürekli kullanmak istiyorsanız şekersiz sakız çiğnemelisiniz ve tükürük oranını arttırmalısınız .

Diş çürümesini önlemenin en etkili yolları dişlerimizi fırçalamak ve diş ipi kullanarak temizlemektir . Daha sağlıklı dişler istiyorsanız mutlaka dişlerinizi günde en az 2 defa fırçalayın ve her yemekten sonra mutlaka diş ipi ile temizleyin .

Diş çürümesi durumunda mutlaka diş hekimlerine başvurmalısınız . Diş hekimleri dişlerinizin durumuna göre sizlere florlu diş macunları veya diş için geçerli olan gargaralar vererek çürüklerle mücadele etmenizi sağlayacaklardır.

Diş çürüklerinden kurtulmak istiyorsanız mutlaka ve mutlaka günde en az 2 kere dişlerinizi fırçalayın . Her öğünden sonra dişlerinizi diş ipi kullanarak temizleyin . Ve en önemlisi mutlaka 6 ayda 1 diş hekiminize kontrole gitmeyi unutmayın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir