Genel Sağlık

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

Diş ağrısı hiç beklenmedik zamanlarda yaşanan , vücudun neredeyse tamamına yansıyan ve yaşamı gayet olumsuz etkileyen ağrılardan birisidir. Tüketilen yiyecekler, şekerli gıdalar, bakteriler, mikroorganizmalar veya farklı etmenler sonrasında dişlerde ağrı ile karşılaşmak mümkündür. Bazen bir gıda tüketirken bazen gece uyurken birdenbire ortaya çıkan bu ağrı, özellikle birçok farklı çözüm yöntemi denenmesine rağmen kolay kolay geçmeyen bir etki oluşturur. 

Diş ağrısı sorunlarında mutlak bu şekilde doktora başvurmak ve profesyonel bir müdahale talep etmek gereklidir. Ev ortamında uygulanan farklı tedaviler, kullanılan bitkiler, çaylar veya doğal ilaçlar belirli bir dereceye kadar diş ağrısını gideren etkiler oluşturur. Ancak eğer dişinizde apse, çürük veya farklı bir sorun bulunuyorsa, ancak ve ancak doktor müdahalesi ağrıların kökten çözülmesine yardımcı olur. 

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir

Diş ağrılarını kendi imkanlarınız ile çözebilmek için kullanabileceğiniz farklı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler arasında;

 • Düzenli bir şekilde dişlerinizi fırçalamak, besin kırıntılarının dişleriniz içerisinden uzaklaşmasını sağlar ve ağrıları azaltır.
 • Sirkeli su veya tuzlu su gibi malzemeler kullanılması ile birlikte dişlerinizde yani ağız içerisinde gargara gerçekleştirmek de uyuşturucu etkisi ile birlikte diş ağrısının azaltılmasını sağlar. Bu gargara işlemi, dezenfekte etkisi oluşturduğu için mikropları uzaklaştırır ve şişliği de azaltır. 
 • Diş ağrısı üzerinde buz uygulaması gerçekleştirmek de geçici bir şekilde ağrının azalmasını sağlar. 
 • Ağrıyan diş üzerinde sarımsak uygulamak, bakterileri yok ettiğinden dolayı ağrıda azalma etkisi sağlar. 
 • Karanfil veya karanfil yağı antiseptik özelliği ile birlikte diş üzerinde uygulandığında, ağrılara karşı olumlu etki gösterir. Keza karanfil ve karanfil yağı, diş macunu içeriklerinde de bulunmaktadır. Bir parça pamuk üzerine damlatılan karanfil yağının diş üzerine uygulanması yeterli olabilir.
 • Birçok farklı hastalıklarda da önemli bir etkisi bulunan çörek otu, uyuşturma etkisi göstermese dahi diş ağrısını azaltan bir etki oluşturacağı için kullanılabilir. 
 • Zerdeçal ile su karıştırılarak bir macun kıvamına getirildikten sonra da ağrıyan diş üzerinde kompres yapılabilir. Antiseptik özelliği sayesinde ağrının giderilmesine yardımcı olur. 
 • Ayrıca karabiber doğal antibiyotik katkısı ile birlikte dişler üzerinde ağrıyı azaltan bir etki oluşturmaktadır. 
 • Diş ağrısı için bazı uzmanlar tarafından tuz kullanımı da tavsiye edilmektedir. Bilhassa tuzlu su ile gargara tercih edilebilir.
 • Doğal ve şifalı çaylar tüketme açısından ise sıcak su içerisinde demlemeye bırakılmış adaçayı ılındıktan sonra gargara için kullanılabilir. 
 • Nane parçalandıktan sonra ağrıyan diş üzerinde uygulandığında veya maydanoz benzer şekilde uygulandığında diş ağrısında iyi geldiği söylenmektedir. 

Çok daha fazla şiddetli bir ağrı ile karşılaşıyorsanız, genellikle diş iltihabı durumu bulunmaktadır. Bu durumda doktor başvurusu yapıldıktan sonra gereken konumda antibiyotik kullanılması doğru olacaktır. Yine doktor tarafından verilen şekilde hafif bazlı ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir.

İltihaplı diş ağrısında ise daha hassas davranılması gerekir ve mutlaka doktor kontrolünden geçirildikten sonra antibiyotik gibi ürünler kullanılması gerekir. Çünkü doğal koşullar ile birlikte evde uygulanan yöntemler diş ağrısının sadece geçici bir süreyle giderilmesini sağlar. Yani diş ağrısı hafifler ancak daha sonrasında yeniden başlar. Bu durumda doktor tarafından önerilen tedavi uygulanmadığında diş ağrısı giderek yayılır. Hatta diş iltihabı diğer dişlere sıçrayarak, daha ağır bir sonuç oluşturabilir. 

İltihaplı diş için beslenme sırasında çok sıcak ve çok soğuk içecekleri içmekten kaçınmak gerekir. Yine beslenme sırasında iltihaplı dişler ile çiğneme yapmamak, yemeklerden sonra ılık su ile dişleri fırçalamak, düzenli bir şekilde gargara yaparak alkol ve sigara kullanmaktan kaçınmak gereklidir. 

Diş iltihaplarında ve çürüklerde dişin temizlenmesi ve sonrasında dolgu uygulaması yapılması ile birlikte belirli bir süre yine dişlerde ağrı yaşanabilir. Bu durumda yine dişler düzenli bir şekilde fırçalanmalı, düzenli bir şekilde tuzlu su ile gargara yapılmalıdır. Diş ağrısı yine geçmezse, ağrı kesici ilaçlar doktor tavsiyesi ile kullanılabilir. 

Evde Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı