Genel Sağlık

Depresyon Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Depresyon Nedir?

Depresyon nedir? Modern hayatın etkisiyle çok daha fazla görülmeye başlanan depresyon, çok daha küçük yaşlarda dahi belirtileriyle ortaya çıkabilmektedir. Duygusal anlamda kişinin kendisini mutsuz ve umutsuz hissetme hali olan depresyon, minimum 2 hafta kadar sürmektedir. Karamsar bir tablonun düşünce dünyasında oluşması ve kişinin devamlı olarak kötü düşüncelerden kurtulmaması halidir. Böylelikle kişinin içe kapanma durumu ortaya çıkarken ilerleyen süreçlerde ise çok daha büyük rahatsızlıkların habercisi de olabilmektedir.

Beyin içindeki kimyasal dengenin bozulması ise bilimsel anlamda depresyonun açıklamasını yapar. Sinaps bölgesindeki seratonin ve noradrenalin azalmasıyla meydana gelirken devam eden sorunların bulunması, yaşanan büyük travma ya da şok durumları da kişinin depresyona girmesine sebebiyet verebilmektedir. Depresyon nedir sorusunun ardından depresyona kimler girer?

Kimler Depresyona Girer?

Kişinin yaşadıklarıyla ilgili olan depresyon hali büyük bunalımların ve sorunların geçirildiği bir dönemi ifade eder. Gündelik sıkıntılar ya da basit mutsuzlukların depresyon olarak tanımlanması söz konusu değildir. Herkeste görülme durumu olabileceği gibi daha çok ise kadınlarda ortaya çıkar. Erkeklere kıyasla kadınların depresyona girme ihtimali 2 katı kadardır. Bunun nedeni olarak ise var olan hormonal değişikliklerin etkisi gösterilir. Buna ilave olarak da kadınların duyguları çok daha yüksek seviyelerde yaşaması ve duygu geçişlerinin çok daha sert olmasıdır.       

Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Kişinin gündelik işlere karşı dahi ilgi duymaması ve zevk yaşamaması en bilinen belirtilerdendir. Umutsuzluk ve karamsarlık ise hemen her depresyon rahatsızlığında görülen bir durumdur. Bunun dışında depresif durumlara ilişkin belirtilerin tamamı da sayılabilir. Huzursuzluk ve bunaltı durumları da depresyon belirtileri olarak öne çıkan olgulardandır. Kişinin her konuda kendisini tükenmiş ve çaresizlik hissetmesi de beraberinde çok daha kapsamlı sorunları getirebilir. Enerji anlamında da depresif olan hastalar, bu süreçte devamlı olarak aşırı biçimde boş durumlarla meşgul olmaya çalışır. Aile ya da kendi sağlığıyla ilgili gereksiz durumlarda bulunma halleri de tepkisel davranma durumları da belirtiler olarak görülebilecektir. Ayrıca kişinin duygu anlamında da birtakım kayıplara sahip olduğu bilinir. Suçluluk duygusunun ortaya çıkması ve buna bağlı olarak intihar etmeye meyilli hale gelmede ilerlemiş depresyon belirtilerindendir.

Çocuklarda Depresyon Belirtileri

Günümüzde yalnızca yetişkinlerde değil, çocuklarda da depresyon belirtileri görülme olasılığı vardır. Bilhassa aile ya da okul çevresinde sorunlar yaşayan ve ilgisiz kalan çocuklarda bu durum çok daha fazladır. Anne ve babası boşanmış çocukların depresyona girme sıklığı da fazladır. Belirtiler olarak ise okulun reddi ve hastalık uydurma durumları yaşanabilir. Ayrıca anne-babanın kaybedilme korkusuyla aşırı bağlanma halleri de depresyon rahatsızlığının ortaya çıktığını gösterir niteliktedir.

Depresyon Tedavisi

İfade edilen belirtilerden birkaç tanesinin birlikte görülmesi depresyon teşhisi ve tanısı için yeterli olurken uzmanlar tarafından tedavi süreçlerine geçilir. Depresyon olguları bakımından değerlendirme yapıldığında %85 oranında olağan tedavilerle süreçler tamamlanır. Bunun haricinde kalanlarda ise farklı teknik kullanımları olabilmektedir. 24 aya kadar süren tedavilerde var olurken birkaç haftada sorunsuz bir şekilde geçirilen depresyon rahatsızlıkları da mevcuttur. Depresyon tedavisi süreçlerinde kişinin sahip olduğu özellikler, depresyona neden olan durumların gücü ve etkisi söz sahibidir. Depresyon tedavilerinde ilaç kullanımı bulunurken bazı ilaçlarla alkol tüketimi de depresyonun başlamasına sebep olmaktadır. Depresyon tedavilerinde seanslı olarak terapiler alınırken hastaneye yatma zorunluluğu ise çok görülmez. Ancak kişinin intihar planları yapıyor olduğunun tespit edilmesi, gıda alımlarında zorluk çıkarması ya da ayakta tedavi olmayı istememesi hallerinde de yatarak tedavi yapılır. Bilişsel tedavi yöntemiyle psikoterapi imkânı sağlanırken aynı zamanda antidepresan kullanımı da doktor gözetiminde gerçekleşir.

Depresyon Tekrarlanması

Depresyon kişilerde tam olarak geçti denilmesi pek mümkün olmamaktadır. Aynı şekilde ilerleyen zamanlarda ortaya çıkma ihtimali vardır. Yineleyici bir hastalık olarak görülürken bir kez tekrarlaması halinde yine tekrarlama durumu görülmesi de kuvvetle muhtemeldir. Yineleme olması ise kronik depresyon haliyle açıklanabilir. Bunun dışında ailece depresyon etkisi görülen olayların yaşanması veya kişinin 60 yaşın üzerinde olması da tekrarlanma ihtimalini arttırır.

Bir Sonraki Yazı

Disleksi Nedir? Disleksi Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir

Bu Gönderi Bir Yorum Yaptı

  1. Pingback: Bipolar Nedir? Bipolar Belirtileri ve Tedavisi » sagliksitem.com'da!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir