Kategoriler: Genel Sağlık

CORONA VİRÜSÜ

Corona virüsü; son zamanların en çok konuşulan konulardan biri, corona virüsüdür. Çin’de bir salgın hastalık haline gelen ve bu yüzden birçok ülkede alarm verilmesine neden olan bu virüs, birçok konuda canlı hayatını olumsuz yönde etkilemektedir.

Corona virüsü, bu zamana kadar sadece Çin’de görülmemiştir. Birçok ülkede daha öncede ortaya çıkmış ve birçok insanın ölümüne neden olmuştur. Ardından bu konuyla ilgili bilimsel araştırmalar yapılmış ve önlem alınmaya çalışılmıştır. Ne kadar önlem alınsa da bu virüse engel olunamamıştır. Son olarak Çin’de ortaya çıkmış ve dünyayı sarsmıştır.

Corona virüsleri, hayvanlardan geçen bir virüs çeşididir. Bazı bilim adamları, bu virüsü ‘zoonotik’ olarak da değerlendirmektedir. Yani hayvandan insana geçebilen demektir. Bu konu, ABD Hastalık ve Önleme Merkezi çalışmalarına konu olmuştur. Merkez, bu konuyla ilgili birçok rapor hazırlamıştır.

Corona virüsleri, bu zamana kadar Avustralya, Tayland ve ABD gibi yerlerde de görülmüştür. O zamanlarda da dünya basınında yer almış ve ülkelere giriş çıkışlar yasaklamıştır.

Araştırmalara göre 2020 yılına kadar 17 ülkede corona virüs salgını olmuştur. Bu ülkeler; Çin, Hong Kong, Tayvan, Macao, ABD, Tayland, Singapur, Avustralya, Güney Kore, Malezya, Fransa, Japonya, Nepal, Kanada, Vietnam, Kamboçya ve Sri Lanka’dır. Corona virüs salgını sırasında ülkeler her açıdan olumsuz etkilenmiştir.

Ülkelere giriş çıkışlar yasaklanmış ve ülkelerin diğer ülkelerle olan ilişkileri azalmıştır. Virüs ülkeden gidene kadar ekonomik yönlerden de sıkıntı yaşanmıştır. Kısacası, corona virüsü bu zamana kadar salgın olduğu ülkeleri, her açıdan olumsuz etkilemiştir.

Yayınlanan raporlara göre bu zamana kadar corona virüsleri, 6.052 kişinin hayatını kaybetmesine neden olmuştur. Çin 5.974, Macao 5, Hong Kong 8, ABD 5, Tayland 14, Tayvan 8, Malezya 7, Avustralya 5, Singapur 5, Japonya 6, Fransa 4, Güney Kore 4, Sri Lanka 1, Kanada 2, Vietnam 2, Nepal 1 ve Kamboçya 1 vatandaşı bu virüsten dolayı kaybetmiştir.

Corona Virüsü Belirtileri

Corona virüsü, yıllardan beri araştırılan ve üzerinde bilimsel çalışmalar yapılan bir konudur. Bilimsel çalışmalar sırasında corona virüsünün belirtilerine de yer verilmiştir. Bilim insanları, corona virüslerinin belirtileri konusunda uyarılarda bulunmuştur.

Corona virüsleri genellikle üst solunum yollarını hedef almaktadır. Yani boğaz ağrısı, burun akıntısı, ateş ve öksürük görülmektedir. Bazı kişiler de ise alt solunum sistemleri etkilenmektedir. Kalp hastalığı, bağışıklık sistemleri yetersizliği ve akciğer hastalığı  alt solunum sisteminin zarar görmesi sonucu ortaya çıkar. Araştırmalara göre corona virüsleri bulaşmış yaşlı kişiler de alt solunum sistemleri etkilemektedir.

Bu belirtileri yaşayan kişiler, en yakın hastaneye gitmelidir. Corona virüslerinin belirtileri ağır olmadığından teşhis uzun sürede konulmaz. Kısa sürede teşhis konulup tedaviye başlanabilir. Ancak bazı durumlarda PCR (Polimeraz zincir reaksiyonu) ve serolojik tetkikler yapılabilir.

Corona virüsleri fark edilmediğinde semptom oluşumu ortaya çıkar. Semptom oluşumları yaklaşık 2 ile 14 gün arasındadır. Corona virüslerine bağlı semptom oluşumlarında MERS-CoV enfeksiyonu ortaya çıkar. Kişi; nefes darlığı, ateş, öksürük ve akut solunum hastalığı sıkıntıları yaşar.

Bazı kişilerde böbrek yetmezliği ve zatürrede görülmektedir. Bu kişilerin ise %30’u hayatını kaybetmektedir. Böbrek yetmezliği ve zatürre yaşayan kişiler, virüs öncesinde kanser, şeker, kalp ve akciğer rahatsızlıkları da yaşamaktadır. Bu yüzden belirti görülmese de bu hastalar, virüsün salgın olduğu yerdeyseler muhakkak hastaneye gitmelidir.

Bu belirtiler haricinde bazı kişilerde corona virüsleri olduğu halde belirti görülmediği ortaya çıkmıştır. Belirti göstermeyen kişilerin iyileşme ihtimali oldukça yüksektir.

Kısaca, corona virüs belirtilerine bulantı, kusma, nefes darlığı, öksürük ve ateş örnek verilebilir. Ancak belirtilerin kişiye ve yaşa göre de değişiklik gösterildiği unutulmamalıdır.

Corona Virüsü Nasıl Bulaşır?

Bilim insanlarının açıklamalarına göre corona virüsü, hayvanlardan geçmektedir. Virüs, genellikle yarasalar ve develerden bulaşmaktadır. Corona virüsünün hızlı bulaştığı canlılar ise köpek, kedi, insan ve maymundur. Himalaya misk kedisi ve rakun köpeği bu listede en çabuk corona virüsünü alan canlılardır.

Corona virüsleri, kış aylarında daha çok bulaşır. Çünkü ilk solunum yollarına etki eder. Mide, bağırsak, sinir ve solunum yollarına bulaşır. Hatta hapşırık, grip ve öksürük gibi nedenlerden daha çabuk yaygınlaşmaktadır. Bu yüzden corona virüslerinin olduğu yerlerde ulaşım durdurulur.

Corona virüsleri, hayvanlardan diğer canlılara sadece hava yoluyla geçmemektedir. Besinler de bulaşma da oldukça etkilidir. Örneğin; deve ürünlerinin sık tüketildiği yerlerde corona virüs daha çabuk yayılır.

Vücudunda corona virüsleri taşıyan kişiler, sağlıklı kişilere birçok yolla bulaştırabilirler. Aynı eşyalara dokunmak ve selamlaşmak bu yollardan sadece ikisidir. Bu yüzden corona virüs tehlikesi olan yerlerde kişiler maske takmalı ve temas ettikleri eşyalara dikkat etmelidir. Belirtiler olmasa bile en yakın doktora giderek muayene olmalıdır.

Corona Virüsü Tedavisi

Corona virüsü tedavisi, hastalığın şiddetine göre değişiklik göstermektedir. Virüs, vücuda tam etki etmediyse ilaç bile kullanılmadan iyileşme yaşanabilir. Corona virüslerinin tedavisinde kullanılan yöntemler, virüsleri yok etmez. Sadece belirtileri hafifletir. Böylece hastanın rahatlaması sağlanır. Bu yüzden corona virüs tedavisinde sadece ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar kullanılır. Ayrıca hastalara bol sıvı tüketmesi önerilir.

Corona virüs dışında ek hastalığı olan kişilerde yatarak tedavi yöntemi kullanılır. Bunun nedeni, hastalıkların artmamasıdır. Araştırmalara göre corona virüsünden hayatını kaybeden kişilerin şeker, kalp gibi hastalıkları olan yaşlı kişiler olduğu gözlenmiştir.

Önlem almak,corona virüsünün tedavisinde önemli bir parçadır. Corona virüslerine karşı önlem alınarak enfeksiyon yayılması önlenebilir. Elleri sık yıkama, hapşırma ve öksürme sırasında burun ve ağızı kapatmak, hayvan ürünleri tüketme konusunda dikkatli olmak başlıca önlemlerdendir.

Corona virüslerine karşı bir aşı bulunmamaktadır. Bu yüzden önlemlere dikkat etmek gerekir. Hayvan olarak özellikle develerin ürünleri tüketilmemelidir. El yıkamak için sabun ve su bulunmuyorsa alkollü el temizleme ürünleri kullanılmalıdır. Ellerin temiz olmasına dikkat edilmelidir. Öksürme ve hapşırma sırasında burnun ve ağzın kol ile kapanması yerine bir kağıt mendille kapatılması daha sağlıklıdır. Çünkü virüsler, kıyafetlere bulaşabilir. Kağıt mendil ise hemen çöpe atılarak virüslerin bulaşması engellenebilir.

Ortamlar, temizlenmelidir. Özellikle kapı kolları gibi sık temas edilen yerler, günden birkaç kez silinmelidir. Kişilerle temas kurulmamalıdır. Özellikle hasta kişilere dokunulmamalıdır.

Dünya Sağlık Örgütü, corona virüsü ile ilgili bir açıklama yapmıştır. Bu açıklamada corona virüsünün yaygın olabileceği yerleri belirtmiştir. Bu yerler; ahırlar, çiftlikler ve pazarlar gibi hayvanların olduğu bölgelerdir.

Evcil hayvan sahipleri de bu konuda dikkatli olmalıdır. Çünkü evcil hayvanlar, virüsleri hemen kapar. Corona virüsü tehlikesi olduğunda evcil hayvan sahipleri, hemen veterinere gitmelidir ve düzenli olarak evcil hayvanlarını muayene ettirmelidir.

Dünya Sağlık Örgütü açıklamalarına göre Çin’de corona virüsünün salgın olmasının nedeni, sık çiğ et tüketmelidir. Bu yüzden kişiler, çiğ et tüketimine dikkat etmelidir. Türkiye’de çiğ et yemekleri yurt dışından gelmektedir. Şu an virüsten dolayı ülkeye Çin’le ilgili ürünlerin gelmesi yasaklanmıştır. Ancak daha önce gelen besinlerin de tüketilmemesi gerekmektedir.

Türkiye’de şu an sarı alarm verilmiştir. Ancak yine de corona virüs tehlikesi yaşamak istemeyen kişiler hastanelerde muayene olabilir.

Hepatit B Nedir, Belirtileri ve Tedavisi
Saglık Sitem

Son Gönderiler

Lazerle Selülit Tedavisi

            Selülit, günümüzde özellikle de birçok kadının şikayetçi olduğu bir problem olarak kaşımıza çıkıyor. Selülit,…

4 saat önce

Kalp Kası Kalınlaşması Belirtileri Nelerdir?

            Kalp kası kalınlaşması halk arasında pek bilinmemekte olan bir rahatsızlık olsa da çok ciddi…

1 ay önce

Gebelik ve Emzirme Döneminde Koronavirüs

*Tüm dünyada salgın şeklinde görülen covıd-19'un yol açtığı enfeksiyon, solunum problemleri başta olmak üzere, öksürük,…

2 ay önce

Probiyotik Nedir? Probiyotikler ne işe Yarar?

Probiyotik, söz manası “yaşam için”dir (1). Ağız yolu ile kâfi ölçüde alındığında kişinin sıhhati ve…

2 ay önce

Göz kapağı düşüklüğü için ameliyatsız bir çözüm var mıdır?

Göz kapağı düşüklüğünde, düşüklük eğer çok ileri seviyede değilse plazma tedavisi ile iyi sonuçlar alınır.…

2 ay önce

Sıcak kemoterapi nedir?

Günümüzde, pek çok farklı yöntem kanser tedavisinde kullanılmakta olup gelişen yeni tedavilerle yüz güldürücü sonuçlar…

2 ay önce

Bu sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin daha verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır.