Genel Sağlık

Çölyak Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Bu yazımızda sizlere çölyak hastalığı hakkında bilgilerden söz ederek, çölyak hastalığı nedir ve çölyak hastalığı belirtileri nelerdir gibi soruların yanıtlarını aktarmaya çalışacağız. Eğer siz de çölyak hastalığı hakkında bilgi sahibi olarak, çölyak hastalığı nedir ve çölyak hastalığı belirtileri nelerdir gibi soruların yanıtlarını öğrenmek istiyorsanız, zaman kaybetmeden bilgilerimizin aktarımını gerçekleştirmeye başlayalım.

Çölyak Hastalığı Nedir?

Kronik bir hastalık olan çölyak hastalığında, ömür boyu sürme durumu söz konusu olup, genel olarak ince bağırsağa bağlı şekilde geliştiğini belirtmeliyiz. Gluten proteinine karşı söz konusu hassasiyet, çölyak hastalığı olarak tanımlanmaktadır.

Tahıl proteini olarak tanımlanabilen glutenin, buğday başta olmak üzere, diğer pek çok tahılda bulunduğunu, bir takım ilaçlarla birlikte, vitaminlerde dahi yer alabildiğini belirtmemiz gerekmektedir. Çölyak hastası bir kişi, eğer gluten içeriği bulunan bir şey tüketecek olursa, bu kişinin bağışıklık sistemi, ince bağırsakta hemen tepki verir hale gelecektir.

Çölyak Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Aslında, genel olarak pek çok kişinin, çölyak hastalığından farklı şekilde etkilendiğini belirtmemiz gerekmektedir. Çölyak hastalığı belirtileri çocuklarda daha çok, olaylara çabuk ve olumsuz tepki verme ile öfkelenme şeklinde gözlemlenmektedir. Yetişkin bireyler, depresyon, karın ağrısı ve ishal şeklinde çölyak hastalığını hissedebilirken, bazı bireylerde ise, çölyak hastalığı belirtilerinin hiç birisine rastlanmamaktadır.

Bazı enfeksiyonlar çölyak hastalığı nedenleri arasında yer alabilirken, geçirilen ameliyatlar, yapılan doğumlar, aşırı stres de çölyak hastalığı nedenleri arasında yer alabilmektedir. Ama tüm bunları bir kenara bıraktığımızda, genelinde çölyak hastalığı nedenleri arasında genetiğin bulunduğunu belirtmemiz çok önemlidir.

Çölyak Hastalığının Tedavisi Nedir?

Yapılması gereken tek şey, içeriğinde gluten bulunmayan besinlerden oluşan yiyeceklerin tüketileceği bir diyet uygulamasının gerçekleştirilmesinden ibarettir. İnce bağırsak yüzeyi ne kadar az düzleşmiş ise, çölyak hastalığı tedavisi o kadar çabuk sonuç verecektir. Hastanın yaşı ve diyete bağlılığı da, çölyak hastalığı tedavi süresini kısaltır. Ancak eğer çölyak hastası bir kişi, diyetine yeteri kadar bağlı olmaz ise, problemlerin artarak şiddetleneceğini belirtmeyi de ihmal etmemeliyiz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı