Anne & Bebek

Çocuklarda Lenfoma Hastalığı

Çocuklarda lenfoma; çocuklar hastalıklara en sık yakalanan ve risk grubu altında olan kişilerdir. Bunun en büyük nedeni de çocukların immün ve bağışıklık sisteminin yavaş yavaş oluştuğu, bedenleri biraz daha gelişmekte ve etkin koruma yapılarının da bununla birlikte meydana gelmeye başlamasıdır. Elbette her çocuk hasta olacak diye bir kaide söz konusu asla değildir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta çocuğun ebeveynleri tarafından hassas bir şekilde gerekli takiplerin, aşıların yapılması gerektiğidir. Her anne baba elinden geleni yapsa da bazen ne yazık ki çocuklar sık sık hasta olmaktadır. Oldukça kronik olarak sürekli hastalanan ve hastanede  birçok tedavi alan çocuk sayısı fazladır. Bunun nedeni olarak kesin bir şey söyleyemesek de çocuğun genetik yatkınlığı ya da altta yatan bazı nedenlere bu durumları bağlayabilmekteyiz.  Günümüzde çocuklarda sık rastladığımız diğer bir hastalık türü de lenfomadır. Çocuklarda lenfoma en sık görülen kanser türlerinden biridir diyebiliriz. Çocuklarda lenfoma diğer kanser türlerinden yaklaşık % 20’ si kadarının oluşturmaktadır.

Çocuklarda Lenfoma Belirtileri

Öncelikle bilinmesi gereken bir durum var ki bu da lenfoma hastalığının sadece bir türünün olmadığıdır. Lenfoma hastalığının tam olarak iki farklı çeşidi vardır ve bu lenfomaların türüne göre de çocuklarda meydana gelen hastalık belirtileri ona göre de değişkenlik göstermektedir. Genel olarak bu hastalığın çocuklarda görülme yaş aralığı genellikle 5 ila 10 yaş grubu arasında olmaktadır. Çocuğun yaşına ve hastalığın hangi tip olduğuna göre belirtiler değişirken ebeveynlerin bazı ortaya çıkan belirtilere oldukça dikkat etmesi gerekmektedir. Bunlardan bir tanesi ve en sık çocuklarda lenfoma belirtilerinden olan çenede meydana gelen şişmeler diyebiliriz. Genellikle bu hastalık çocukların çenelerinde şişme meydana getirirken dişlerinde de dökülmeler meydana getirebilmektedir. Bu belirtileri gösteren çocuk da öncelikle herhangi bir enfeksiyon kaynaklı mı olup olmadığını teyit ettirilmelidir. Diğer en fazla görülen belirti ise lenf bezlerinin bir anda şişmesi ve ağrı yapmasıdır. Hastalık belirtisi olarak çocuklarda lenf bezi ağrı, ateş ve büyüme şikayetleri görülmektedir. Bu belirtiler de asla gözden kaçmaması gereken ve kesinlikle uzman hekime gösterilmesi gereken bir diğer şeydir.

Çocuklarda Lenfoma Tedavisi

Her hastalıkta olduğu gibi çocuklarda lenfoma tedavisinde en çok önemli olan şeylerden bir tanesi erken yapılan teşhisdir.  Erken teşhis her zaman hastalığın tedavisinin başarı yüzdesini oldukça artıran bir etmen olmuştur. Bununla beraber çocuklarda lenfoma tedavisinde hastalığın geldiği evre ya da ne kadar ilerlemiş olduğu, hangi tür lenfomanın bulunduğu gibi birçok kriter değerlendirilir. Çıkan değerlere göre de çocuklara uygun cerrahi tedaviler ya da entegre ilaç tedavileri ile kemoterapi uygulaması da yapılabilmektedir. Bu tedavinin nasıl ilerleyeceği tamamı ile hastalığın verilen ilaçlara ya da tedavilere nasıl cevap verdiği ile değişebilmektedir.

https://www.sagliksitem.com/anne-bebek/

Anne Bebek

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı