Çocuk Hastalıkları

Çocuklarda Kasık Fıtığı

Çocuklarda kasık fıtığı nadiren rastlanan bir rahatsızlıktır, fark edildiği anda tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Bağırsakların durumu dolayısıyla erken teşhis edilebilen kasık fıtığı kimi zaman da gözden kaçabilir. Çocuklarda fıtık olup olmadığını öğrenmek için bağırsakları ve sindirimi ile ilgili konularda yakın takipçi olmanız gerekir. Kasık fıtığı özellikle erkeklerde görülen bir rahatsızlıktır ve ameliyatı fark edilir edilmez vakit kaybetmeden yapılmalıdır.

Halk arasında yaygın bir inanış olan fıtık ameliyatlarının idare edilebildiği kadar ertelenmesi durumu kasık fıtığı ameliyatları için geçerli değildir. Böyle bir durumla karşılaşıldığı anda muhakkak en kısa süre içerisinde ameliyatın yapılması doktorların tavsiyesidir. Kasık fıtığı ameliyatları için beklemeye de gerek yoktur 7 aylık doğan prematüre bebeklerin dahi kasık fıtığı ameliyatı olmaları görülmüş bir vakadır.

Özellikle ailelerin en çok merak ettikleri konulardan biri de kasık fıtığı ameliyatlarının zor olup olmadığıdır. Her cerrahi müdahale gibi bu rahatsızlığın da ameliyatı zordur fakat diğer ameliyatlarla kıyaslandığında özellikle çocuk yaşta müdahale edilip tedavi edildiğinde daha kısa sürede iyileşme ihtimali vardır.

Çocuklarda Kasık Fıtığı Kısırlığa Neden Olur Mu?

Kasık fıtığı teşhisi akıllara direk olarak üreme organlarını getirdiği için çocuklarda kasık fıtığı kısırlığa neden olur mu? En çok merak edilen konulardan biridir. Uzmanların görüşleri alındığında kasık fıtığının şuana kadar hiçbir şekilde kısırlığa neden olmadığını görüyoruz. Kasık fıtığının bulunması durumunda testislere baskı yapıldığı bilinen bir gerçektir fakat tedavi edilir edilmez iyileşme süreci hızla gelişerek normale dönme ve sağlıklı üreme mümkündür.

Çocuklarda Kasık Fıtığı 

Kasık fıtığı ameliyatları yukarıda da belirttiğimiz gibi fark edildiği anda yapılması gereken, yaş durumunun önemli olmadığı ameliyatlardır. Çocuklarda kasık fıtığı ameliyatı yapıldıktan sonra tekrarlaması durumu söz konusu olur mu şeklinde bir soru ile karşılaşıldığında genel itibariyle tekrarlamayacağını söylemek mümkündür. Fakat yapılan ameliyatın ve durumun zorluk derecesine göre az da olsa böyle bir ihtimalin ailelere bilgi verilmesi gerekir. Genellikle yapılan ameliyatlar sonrasında normal yaşama dönmek kısa sürer ve hatta fıtık ameliyatları sonrasında çocuklarda dikiş izi dahi kalmaz.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı