Cinsel Sağlık

Cinsel Sağlıkta Korunma Yöntemleri

Cinsel Sağlıkta Korunma Yöntemleri

 

Cinsel ilişki gebelikten korunmak için erkek ve kadınlara yönelik bir takım korunma yöntemleri vardır. Bu yöntemler genellikle kadınlar tarafından yapılan korunma yöntemleridir. Erkekler için 3 korunma yöntemi vardır. Bunlar geri çekme, prezervatif ve vazektomidir.

 

Korunma Yöntemleri

 

Cinsel ilişki sırasında erkekle için en iyi koruma sağlayan prezervatiftir. Cinsel ilişki öncesi vajinayı spermlerden korumak için kullanılır. Kullanılmadan önce yırtık olmadığı kontrol edilmelidir. Geri çekme ise boşalmadan önce erkeğin kendini geri çekmesidir. Bu yöntem çok riskli yöntemdir. Kadınların kullandığı yöntemlerden biri jel, fitil gibi ürünlerdir. Bunlar vajinaya yerleştirilir ve spermlerin girişi engellenir. Her ilişki öncesi kullanılması gereken ürünlerdendir. Aynı zamanda cinsel yolla bulaşan bazı hastalıklardan da korur. İlişkiden 5-6 saat sonra vajina temizlenmelidir.

 

Bir diğer korunma yöntemi ise kadınların kullandığı diyaframdır. Cinsel ilişki öncesi kadınlar rahim girişine hazneyi yerleştirir ve sperm öldürücü yerleştirir. Diyaframda etkili korunma yöntemlerinden biridir. En önemli korunma yöntemi ise doğum kontrol haplarıdır. Kadın günde 1 kez bu hapı alır. %99 korunma saplamaktadır. Kadındaki yumurtlamayı engellemektedir. Kolun üst iç kısmına yerleştirilen 6 küçük ve ince kapsül ise 5 yıl boyunca sizi gebelikten korumaktadır. Bu ilişkiyle bağlantılı değildir. İlişki anında yapılmaz. Tıbbi yöntemlerle gerçekleştirilir.

 

Pek fazla kullanılmayan bir diğer yöntem ise iğne ile korunmadır. Ayda bir ya da üç ayda bir yapılan iğnelerle kadın korunma sağlar. Tüp bağlama yöntemi ise rahimdeki tüplerin bağlanması ve bu sayede spermin karşılanmaması ile gerçekleşir. Bu işlem küçük bir ameliyatla gerçekleşir. Etkili yöntemlerden biridir. Takvim yöntemi düzenli adet gören kadınların kullandığı yöntemlerden biridir. Adet gününe göre hesaplanmaktadır.

 

Adeti 28 günlük bir döngüye sahip kadının yumurtanın döllenme zamanı ise 14. gündür. Bu günün 4 gün öncesi ve 2 gün sonra spermin vajina da yaşama sayısı dikkate alınarak hesaplanmıştır. Bu tarih aralıklarında cinsel ilişkiye girilmemeli ya da korunma yöntemleri uygulanmalıdır. İlişki sonrası kullanılan korunma yöntemlerinde biri de ertesi gün hapıdır. Bu hap ilişkiden sonra kullanılır ve gebe kalmanızı engellemektedir.

 

Korunma Yöntemlerinin Önemi

 

Cinsel ilişkiden korunma yöntemleri sizin gebelikten korunmanızı ve sağlıklı bir cinsel birliktelik yaşamanızı sağlar. İstenmeyen gebeliklerin önüne geçilir. Bu sayede evlilik dışı ilişkilerde korunma sağlanır. Her 3 kadından biri doğru korunmaktadır. Korunma yöntemleri cinsel sağlık için önemli yer teşkil eder. Bazı korunma yöntemleri cinsel hastalıkların bulaşmasında da koruma sağlar.

Bu Gönderi Bir Yorum Yaptı

  1. Pingback: AIDS: Nedir, Nasıl Bulaşır, Belirtileri, Tanısı, Tedavisi, Korunma Yolları Ve Bilinmesi Gerekenler » sagliksitem.com'da!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir