Cilt BakımıGenel Sağlık

Cilt Kanseri Nedir Belirtileri ve Tedavisi

Cilt kanseri kanserler arasında en sık görülenlerden bir tanesidir. Melonom isimli cilt kanserinin türü ülkemizde son zamanlarda %237 oranında artmıştır. Melanom cilt kanserleri içerisinde en az görülenidir. Fakat en tehlikelisidir. Melanom diğer organlara kolaylıkla yayılım sağlar ve öldürücü bir kanser türüdür. Melonom dışında bazal ve yassı cilt kanseri türleri bulunmaktadır. Bunlardan bazal en sık görülen cilt kanseri türüdür. Amerika’da her yıl 1 milyon yeni hastalık görülmektedir. Ülkemizde ise 100 bin erkekte 1,9 ve 100 bin kadında ise 1,3 görülme sıklığı vardır. Cilt kanseri vakalarında yaşam kaybetme 100 hastada 1 şeklinde görülmektedir.

Deri vücudun en büyük organıdır ve pek çok görevi bulunur. Deri iç organları korur, yaralanmalara karşı vücudu korur, vücudun fala sıvı kaybetmesini engeller. Bunun yanında vücudun D vitamini oluşturmasını sağlar. Bakterilere karşı ve zararlı UV ışınlarına karşı vücudu korumaktadır. Vücut ısısının normal seviyede tutulmasına yardımcı olmaktadır. Cilt kanseri denilen olgu vücutta kötücül büyümelerin oluşmasıdır. Deri 3 katmandan oluşur. Bunlar Epidermis, Dermis ve Subkutistir.

Epidermis derinin en üst katmanıdır. Epidermis tabakası oldukça incedir. 0,05-0,1 mm kalınlığa sahiptir. Derinin alt katmanlarını ve bunun yanında vücut organlarını dış etkenlere karşı korur. Epidermisin asıl hücreleri keratinositlerdir. Bu hücreler keratin isimli proteini üretmektedirler. Epidermisin dış kısmında bulunan kısma korun denmektedir. Burada ölmüş olan keratinositler yenileri ile değiştirilirler. Buradaki hücreler düz olmaları sebebi ile skuamöz olarak isimlendirilmektedirler. Skuamö hücrelerin yaşayanları korun altında bulunur. Buradaki hücreler epidermisin alt kısmına yani tabanına hareket etmektedirler. Görevi ise keratin oluşturmak için bölünmektir. Bu sayede deri yüzeyindeki eski keratinositlerin yerini alırlar. Melanositler ise melanoma dönüşebilmektedirler. Bu tarz deri hücreleri cilde esmer rengi vermektedir. Melanin pigmentleri derinin alt katmanlarını güneşin zararlı ışınlarından korurlar. Cilt güneşe maruz kaldığı zamanlarda cilt çok fazla melanin pigmenti üretir ve ciltte bronzlaşma görülmektedir. Epidermis tabakası cildin diğer katmanlarından bazal bir zar yardımı ile ayrılmaktadır. Bu bazal zar oldukça önemlidir. Cilt kanserinin ilerlediği durumlarda kanser bu bariyere doğru gelişme göstermektedir.

Derinin orta katmanına dermiş tabakası denilmektedir. Epidermise oranla oldukça kalındır. Kollajen isimli protein burada deriye dayanıklılık ve esneklik vermektedir. Bunun yanında kıl folikülleri, ter bezleri bu tabaka da bulunmaktadır. Damar ve sinirler de burada bulunur.

Derinin en alt katmanına subkutis denmektedir. Subkutis ile dermisin alt kısımları kollajen ile yağ hücrelerinin ağını oluşturmaktadır. Subkutis tabakası vücut ısısını korumaktadır. Bunların yanında bu katman vücut organlarını yaralanmalardan korumak adına şok emici etkiye sahiptir.

Cilt Kanseri

Melanom isimli cilt kanseri deriye rengini veren melanosit isimli hücrelerde başlayarak yayılan bir cilt kanseri türüdür. Melanom cilt kanserinin türleri melanin pigmenti üretmeye devam ederler. Bu sebeple renkleri kahverengidir. Fakat bazı melanomlar melanin pigmenti üretmeyebilirler. Böyle durumlarda kanser sarımsı, pembe ya da beyaz renkte olmaktadır. Melanom cilt kanseri türü vücutta sonradan çıkabildiği gibi doğuştan bulunan benlerde de görülebilmektedir. Saçlı deri ya da ayak tabanı dahil vücudun her yerinde görülebilirler.

Melanom cilt kanserleri genelde erkeklerde sırtta ya da boyunda görülmektedir. Kadınlarda ise bacak, boyun ve yüzde daha çok görülmektedirler. Bunun yanında bu kanserler avuç içinde tırnakta ya da ayak tabanında da görülebilmektedirler. Bunların dışında çok nadir de olsa göz, ağız, genital bölge ya da anal bölgede de görülebilmektedirler. Bu kanser türünün erken evrede tedavi şansı yüksektir. Fakat hızlı yayılan bir tür olduğu için tedavi şansını oldukça düşürmektedir.

Diğer cilt kanserinin türleri ise bazal ve skuamöz kanserlerdir. Bu cilt kanserin türleri genellikle baş, boyun ve kollar gibi güneşe çok fazla maruz kalan bölgelerde görülmektedir. Fakat vücudun başka yerlerinde de görülebilirler.

Bazal hücreli cilt kanseri en çok görülen kanser türüdür. Çoğu zaman düz ve serttir parlak görünür ve bulunduğu yer kolaylıkla kanayabilmektedir. Orta kısmı çöküktür alanı ise mavi kahverengi ya da siyah renkte olabilmektedir. Büyük bazal hücreli korsinomlar oldukça büyüktür kabuklu ve yayılan bir konumdadırlar.

Skuamöz sıklık olarak ikinci sırada yer almaktadır. Büyüyen bir yumruya benzemektedir. Çoğu zaman sert ve pul pul bir görüntüsü bulunmaktadır. Bunun dışında yavaş gelişen ve kırmızı bir yapıda da olabilmektedir. Bu iki cilt kanseri de normal deriden çok az bir farklılık göstererek gelişebilmektedirler. Aknitik keratoz genelde solar keratoz ismi ile de bilinmektedir. Bazen deride kanser öncesi oluşan bir yapı oluşabilmektedir. Bu yapılar güneşe fazla maruz kalındığında ortaya çıkabilmektedir. Aknitik keratoz isimli yapılar genelde pembe ve kırmızı renktedirler ya da deri renginde de olabilirler. Küçük sert ve pul pul nokta şeklindedirler. Çoğu zaman yüzde kollarda ve ellerin üzerinde görülmektedirler. Aknitik keratozlar çoğu zaman çok sayıdadırlar. Bazıları ise skuamöz kanser hücreleri içerisinde gelişme gösterebilmektedirler. Bazıları ise aynı kalarak tek başına gelişme gösterebilmektedirler.

Cilt Kanseri Belirtileri

Cilt kanseri belirtileri içerisinde en önemli belirti deride lekelenme lekenin büyüklüğü şekli ve renginde meydana gelen değişikliklerdir. Cilt kanseri belirtileri arasında ciltteki diğer lekelenmelerden farklı olmasıdır. Cilt kanseri belirtileri görmeniz durumunda doktorunuz ile görüşmeniz oldukça önemlidir.

Bunların yanında başka belirtiler de bulunabilmektedir. Bunlar;

  • Hemen iyileşmeyen yaralanmalar
  • Pigmentlerin deri dışına çıkması ve deride yayılım göstermeleri
  • Kırmızılıklar ve sınırın ötesinde şişlikler bulunması
  • Hassasiyet artmaları kaşıntı ağrı gibi durumlar
  • Ben yüzeyinde değişiklikler tümsekleşme kanama nodül yada yumrular oluşması

Normal ben ile melanom arasında bazen farklılık ayırt edilmeyebilmektedir. Bu durumda hemen bir doktora başvurmak oldukça önemlidir.

Cilt Kanseri Tedavisi

Cilt kanserleri gözle görülebilen kanser türleridir. Cilt kanserlerinde de diğer kanserlerde olduğu gibi erken dönemde teşhis edildiğinde tedavi edilebilmektedir.

Cilt kanseri tedavisi öncelikle kanserli dokunun temizlenmesi ile yapılmaktadır. Cerrahi müdahalelerde çoğu zaman başarı sağlanabilmektedir. Cilt kanseri tedavisi ile yeterli derinliklerden çıkarılan kanserli dokular sayesinde kanserin yenilemesi engellenmiş olur. Cilt kanseri tedavisi ile kanserli hücreler yok edilir ve estetik açıdan iz kalmaması sağlanır. Cilt kanserinin çok fazla görüldüğü yük bölgeleri için hastanın yaşı, hastalığın durumu tümörün büyüklüğü önem taşımaktadır.

Cilt kanseri tedavisinde genelde tek tip tedavi uygulanmamaktadır. Bunun dışında kişiye özel tedaviler kullanılmaktadır. Cerrahi müdahaleler ve radyoterapi açısından küçük tümör tedavilerinde genelde bir sorun ile karşılaşılmaz. Cilt kanserinin tedavisinde ekiplerin kanserli tümörü düzgün bir şekilde çıkarmaları oldukça önemlidir.

Cerrahi müdahalelerden sonra eğer çok fazla iz kalma durumu var ise radyoterapi önerilmektedir. Vücutta görülen cilt kanseri tipi melanom dışı bir kanser türü ise özellikle bazal hücreli kanser türü ise radyoterapi ile kolay bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Küçük tümörlerin tedavilerinde genellikle kriyocerrahi ile tedavi yapılmaktadır. Sıvı nitrojenin tümör üzerine uygulanması ile anormal hücreler ölmektedir. Buzların çözülmesi ile de ölü dokular vücuttan ayrılmaktadırlar. Küretaj isimli tedavi yöntemlerinde kanserli kısım kaşık şeklinde bir kürekle kazınmaktadır.

Ben Ve Cilt Lekeleri

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı