Genel Sağlık

Boyun Ağrısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

Boyun ağrısı, boyun ve ense bölümünde yaşanan ağrı, kadın ve erkek olmak üzere her insanın her yaşta karşılaşabileceği ağrılar arasında yer alır. Genellikle masa başı çalışan kişiler, mevsim özelliklerine bağlı çok fazla klimaya maruz kalan kişiler ve yanlış uyku şeklini tercih eden kişiler boyun ağrısı ile karşılaşabilir. 

Boyun ağrısı ile karşılaşan kişiler genellikle bitkisel çözümler veya tıbbi çözümler ile bu ağrıdan kurtulmak istemektedir. Ancak boyun ağrısı bazen çok ciddi hastalıkların belirtisi halinde de ortaya çıkabilir. Bu nedenle sık sık görülen ve kolay kolay iyileşmeyen bir boyun ağrısı bulunuyorsa, mutlaka doktora başvurmak gerekir. 

Boyun Ağrısı Nedenleri

Boyun ve ense çevresinde kas ağrıları ve doku zedelenmeleri sonrasında da boyun ağrısı ile karşılaşmak mümkündür. Bu kapsamda boyun ağrısının nedenleri arasında ise yanlış duruş veya yastığın çok yüksek olması gibi noktalar yer alır. Masa başında çalışmak veya çok uzun süre bilgisayar kullanmak, boyun kireçlenmesi ya da boyun fıtığı oluşturarak ağrılar oluşturabilir. 

Lenf düğümlerinde şişme oluşması, boyun düzleşmesi, menenjit, aşırı derecede stres gibi birçok farklı faktör boyun ağrısının nedenleri olarak görülebilir. Genellikle baş ağrısı şeklinde ortaya çıkan migren ve şiddetli baş ağrısı da boyun ağrıları ile birlikte devam edebilir. Fıtık veya kalp sıkışmaları sonucunda ortaya çıkan omurilik sıkışması durumlarında da boyun ağrısı görülebilir. 

Boyun Ağrısına Neler İyi Gelir?

Boyun ağrısına tıbbi yöntemler yerine doğal yöntemler ile çözüm bulmak istiyorsanız, öncelikle ağrıyı hafifleten bitkisel çözümler tercih edebilirsiniz. Bu konuda kullanılabilecek bitkiler arasında;

  • Elma sirkesi, anti-flamatuar ve antioksidan özellikleri ile birlikte boyun ağrısına iyi gelir. Temiz bir havlunun elma sirkesi ile ıslatılması sonrasında boyunda bu havlu 12 saat bekleyince ağrının geçmesi mümkündür.
  • Lavanta yağı ise ağrıyan bölgede çok hızlı bir sonuç oluşturur ve bölgeye sürülerek masaj yapılması yeterlidir. Sadece 10 dakika masaj ile birlikte çözüm elde edilirken, yağın içerisine ekstra olarak zeytinyağı ve Hindistan cevizi yağı da eklenebilir. 
  • Zencefil ise anti-flamatuar özelliği ile birlikte dolaşımı ve kan akışını hızlandırarak, ağrıya fayda oluşturur. Bir tülbent içerisine 3 yemek kaşığı zencefil koyularak, 30 saniye sıcak suda bekletildikten sonra tülbent 15 dakika boyun bölgesinde tutulduğunda ağrı hafifler. 
  • Acı biber ise içinde kapsaisin bulundurduğu için 2 yemek kaşığı zeytinyağı içerisinde kaynatıldıktan sonra toz acı biber eklenerek, ağrıyan bölgelerde masaj uygulanabilir. 
Romatizma nedir?

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı