Genel Sağlık

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

Boğaz ağrısı, özellikle kış mevsimlerinde karşılaşılan boğaz ağrısının tedavisini gerçekleştirmek için öncesinde sebebinin araştırılması daha doğrudur. Çünkü boğaz ağrısı, kış mevsimlerinin en sıkıntılı rahatsızlıklarından biri olurken, genellikle soğuk algınlığı veya faranjit gibi hastalıklar nedeniyle ortaya çıkabilir. Rahatsızlığın teşhisi gerçekleştirildikten sonrasında da boğaz ağrısı için ilaç tedavisi veya doğal yöntemler kullanılarak bu ağrıdan kurtulmak mümkün olacaktır. 

Boğaz Ağrısı Nedir?

Çoğu zaman soğuk algınlığı veya boğaz iltihabı gibi bir enfeksiyon nedeniyle ortaya çıkan boğaz ağrısı, bazen özofagus iltihabı veya yutulmuş yabancı bir cisim gibi farklı etkenler sonrasında da ortaya çıkan ağrılardan birisidir. Genellikle yutkunma sırasında ağrı şeklinde görülmekle birlikte ateş gibi etmenlerde boğaz ağrısı ile birlikte ortaya çıkabilir. Boğaz ağrısının hangi sebepten oluştuğunu öğrenmeniz için sağlık ocağı, aile hekimliği veya kulak burun boğaz doktorlarına görünmeniz yeterli olacaktır. Eğer çok ciddi bir sebep ile enfeksiyon dışında başka bir durum bulunmuyorsa, bu hekimler sizin için rahatlıkla tedavi yöntemi oluşturabilir. 

Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

Viral bir enfeksiyon sebebiyle ortaya çıkan boğaz ağrısı genellikle 1 hafta bazen daha uzun konumda olduğunda 10 gün kadar bir süre alabilir. Bu gibi bir durumda tıbbi tedavi gerekmeden boğaz ağrısı ev ortamında uygulanan yöntemler sayesinde de iyileştirilebilir. Birçok kişi bu aralar için hem ağrıyı dindirmek hem de ateşi düşürmek açısından asetaminofen veya diğer hafif ağrı kesiciler kullanmayı tercih eder. Ayrıca eğer hastada bir alerji durumu bulunmuyorsa, boğazı yumuşatması için bal gibi gıdalar tüketilip bol bol su içilebilir. 

Faranjit gibi bir rahatsızlık sonucunda ortaya çıkan boğaz ağrısında ise ada çayı tüketimi gayet faydalı bir tercih oluşturacaktır. Çünkü adaçayı boğazı yumuşatan ve ağrıları gideren antiseptik bir etki ortaya çıkarmaktadır. Ayrıca bu süreç içerisinde sigara ve benzeri şekilde boğazınızda tahriş oluşturacak zararlı keyif verici maddelerden ve alkolden uzak durmanız gerekmektedir. 

Özellikle boğaz ağrısı gibi durumlarda birçok işi çocuklar ve gençler için Aspirin kullanmayı tercih etmektedir. Ancak Aspirin kan sulandırıcı bir etki ortaya çıkardığından dolayı bu kullanım sırasında mutlaka dikkat gösterilmeli ve sıkıntılı durumlarda hızlı bir şekilde doktora başvurmalıdır. Eğer çocuklar daha önce suçiçeği ve grip benzeri semptomlar geçirmiş ise Aspirin kullanmamalıdır. Çünkü bu tip kişilerde Aspirin bazen potansiyel şekilde tehdit oluşturan Reye sendromu ortaya çıkarabilir. 

Bakteriyel Enfeksiyonda Boğaz Ağrısı Tedavisi

Boğazda yaşanan ağrı, genellikle bademcik adı verilen kısmında oluşan bakteriyel enfeksiyon sonrasında ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle eğer ağrı bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanıyorsa, mutlak şekilde doktor tarafından antibiyotik reçete verilecektir. Doktorlar tarafından verilen bu ilaçlar sadece birkaç gün içerisinde kullanılıp, ağrılar ortadan kalktığında ilaçların kullanımı terk edilmemelidir. 

Verilen ilaçlar kısa süre içerisinde etkilerin ortadan kalkmasına yardımcı olsa dahi özellikle antibiyotik ilaçlar düzenli bir şekilde bitiş gününe kadar kullanılmalıdır. Çünkü bu sayede vücut içerisindeki enfeksiyon sonuna kadar iyileşebilir ve tüm etkiler tamamen ortadan kalkabilir. Ayrıca ilaçların mutlaka talimatlara uygun şekilde ya doktor tarafından belirtildiği üzere ya da ilacın açıklamalarında belirtildiği üzere kullanılmalıdır. Bu sayede hastalık vücudun farklı bölgelerine yayılmadan tamamı ile tedavi edilebilir. Önemli bir nokta olarak ilaçlar sonuna kadar kullanılmadığında, özellikle çocuklarda böbrek iltihapları veya yüksek ateş görülebilir. 

Bitkisel Tedavi İle Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

Boğaz ağrısının tedavi edilmesi için ev ortamında kullanılabilecek bitkisel tedavilerden de faydalanmak mümkündür. Viral veya bakteriyel bir enfeksiyon oluşması durumunda ilaç tedavileri ve doktor tedavileri tercih edilse de birçok işi boğaz ağrısı durumunda evde tedavi yöntemlerini de tercih etmektedir. Özellikle bitkisel tedavi ile birlikte bağışıklık sisteminin daha güçlü bir hale gelmesi için bol bol dinlenmek daha etkili olacaktır. 

Boğaz ağrısı tedavisi gerçekleştirmek için tüketilebilecek bitkisel ve doğal malzemeler yer almaktadır. Bu bağlamda;

  • Sıcak su ile tuzun karıştırılması sayesinde elde edilen gargaranın kullanılması seçilebilir. 
  • Sıcak çayın bal ile karıştırılarak tüketilmesi fayda sağlayacaktır. 
  • Boğazda rahatlık oluşturacak şekilde limonlu su ve çorba suyu tüketilmesi iyi bir tercih olacaktır. 
  • İltihap sökücü özellikleri ile birlikte boğaz ağrısına iyi gelmesi açısından papatya çayı tüketilmesi seçilebilir. Papatya çayı aynı zamanda boğaz içerisinde mukoza hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur. Bu sayede boğazda mikrop sayısı azalırken, nemlenme artar ve rahatlık elde edilir.
  • Rezene çay ise iltihap giderici ve balgam sökücü özelliği ile birlikte boğaz ağrısı ve özellikle öksürük üzerinde etkili bir tedavi için gayet yardımcı olacaktır.
  • Adaçayı boğaz ağrısı açısından en faydalı tercihlerden birisidir. Boğaz içerisinde mukozanın korunması için bir tabaka oluşturur ve mikropların öldürülmesinde olumlu etki sağlar. Adaçayı özellikle çay yapılması veya gargara oluşturulması sayesinde kullanılabilir. Farklı bir yöntemle taze adaçayı ağız içerisinde çiğnenip sonrasında tükürüldüğünde de etken maddeler direkt olarak boğaza etki eder.
  • Nane esansiyel özellikleri ile birlikte dezenfekte edici bir özelliğe sahiptir. Ağız ve boğaz bölgesi içerisinde diğer mikropların üremesini engelleyen nane özellikle çay şeklinde tüketildiğinde, soğuk algınlığı için ağrılar konusunda da çok önemli bir etki oluşturmaktadır. 

Bitkiler ve gıdalar vasıtasıyla boğaz ağrısının hafifletilmesi dışında bazı farklı yöntemlerin kullanılması ve bazı noktalara dikkat edilmesi ile birlikte de boğaz ağrısına çözüm bulunabilir. Örneğin, daha önce bahsedildiği şeklinde sıcak su içerisinde tuzun eritilmesi ile birlikte elde edilen gargara kullanılabilir. Gün içerisinde birkaç defa düzenli şekilde yapılan bu gargara, boğaz ağrısının azalmasına yardımcı olacaktır. 

Boğaz ağrısı ile karşılaşılan dönemlerde özellikle tüketilen gıdalara ve yemeklere de dikkat etmek gerekir. Asitli gıdaların tüketilmesinden kaçınmak, fazla sıcak veya fazla soğuk içeçecekleri-yiyecekleri tüketmekten kaçınmak önemlidir. Bu dönemlerde yutması daha kolay olan sıvı gıdalar ve yumuşak gıdalar tercih edilmelidir. Özellikle ılık konuma getirilmiş çorba tüketimleri gerçekleştirilebilir. 

Eczanelerde veya marketlerde kolay bir şekilde elde edilebilen boğaz pastilleri, içerisinde bulunan maddeler ile birlikte boğaz ağrısı üzerinde olumlu bir etki sağlayacaktır. Çünkü bu maddeler boğazın nemlenmesini ve boğazda kuruluğun engellenmesini sağlamaktadır. Çünkü boğaz ağrıları yaşandığı dönemde boğazın kuruması ve nemini kaybetmesi ağrıları daha fazla bir konuma getirir. 

Boğazda kuruluğun giderilmesi ve nemin korunması anlamında özellikle yaşadığınız ve uyuduğunuz ortama da dikkat etmeniz önemli bir noktadır. Bu bağlamda özellikle kış mevsimlerinde kalorifer petekleri veya soba üzerinde ıslak bir havlu bulundurulması veya su dolu bir çaydanlık bulundurulması katkı sağlayacaktır. Bu sayede ortamda nemin artması ile birlikte nemli hava boğazın daha rahat olmasını ve daha rahat nefes alarak ağrının azalmasını sağlar. 

İş hayatı içerisinde de çok fazla konuşan, sesini sürekli kullanan ve iş yaşamı koşullarından dolayı istediği rahatlığı elde edemeyen kişiler boğaz ağrısı konusunda daha fazla sıkıntı yaşayabilir. Özellikle bu tür sıkıntılar yaşayan kişilerin boğaz ağrısını daha hafif bir konuma ulaştırması için seslerini gün içerisinde mutlaka dinlendirmesi gerekir. Yani boğaz ağrısı yaşanan dönemlerde özellikle daha az konuşmak ve nefesinizi dinlendirmek ağrıların azaltılması için katkı oluşturacaktır. 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı