Genel Sağlık

Böbrek Ağrısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

Böbrek ağrısına ne iyi gelir, karnın arka kısmında, omurganın her iki tarafında ve sırt bölgesine yakın konumda yer alan böbrekler bazı nedenler dolayısıyla ağrıyabilir. Kalp ve mide gibi çok önemli bir yapı gösteren böbrekler, normal bir şekilde işlevlerini yerine getirdiğinde, vücutta sağlık sorunlarının engellenmesi mümkün olmaktadır. Ancak böbrek ağrısı ile karşılaşan kişilerin hayatı olumsuz bir hale gelmektedir. 

Böbrek ağrısı oluşmasının altında birçok farklı neden yer alabilir. Öncelikli olarak üşütme yani soğuk algınlığı böbrek ağrısı durumu ortaya çıkarabilir. Mevsime uygun bir şekilde giyim ürünleri kullanılmadığında, karın bölgesi zayıf kalır ve soğuk alan böbrekler ağrı ile karşılaşır. Özellikle ideal kilosuna göre çok zayıf olan kişiler mevsim şartlarına uygun giyinmediğinde böbrek ağrısı oluşabilir. 

Böbreklerde oluşabilecek enfeksiyonlar da ağrı nedeni olarak görülebilir. Bazen direkt şekilde böbreklerde oluşabilecek bazen ise başka organlardan böbreklere sıçrayan enfeksiyon ve iltihaplar ağrı ortaya çıkarabilir. Ayrıca böbreklerin her ikisinde birden ağrı yaşanması ise böbrek kanseri riski olarak görülebilir ve bu daha çok yoğun bir ağrı ortaya çıkarır. Son noktada ise vücudun çevresel veya genetik faktörler sonucunda ortaya çıkardığı tümörler böbreklerde çok büyük bir ağrı nedeni olabilir. 

Özellikle herkesin çok sık merak ettiği noktalardan birisi de böbrek taşının ağrı yapıp yapmadığıdır. Bu durumda da böbrek taşı neredeyse her zaman ağrı sebebi olarak görülebilir. Çok nadir olarak ağrı ile karşılaşılmaması mümkündür. Kalsiyum ve ürik asit taşları ilerleyen derecede ağrı oluşturabilir. Sistin ve sitruvit taşları ise kırılmadığı durumda çok yüksek ağrı gösterebilir. 

Böbrek ağrısı yaşanmasının altında görülebilecek belirtiler incelendiğinde ise özellikle yüksek ateş, aşırı derecede yorgunluk, idrarda kan bulunması ve fazla mide bulantısı yaşanmaması hesaba katılabilir. Bazı durumlarda ise kişiler böbrek ağrısı ile karşılaştıklarını düşünsene dahi zona hastalığı, kaburga ağrıları, omurga ağrıları, bel ağrıları veya fıtık ağrıları böbrek ağrısı gibi hissedilebilir. 

Böbrek ağrısı ile karşılaşıldığı durumlarda öncelikle mutlak şekilde doktor muayenesi tercih edilmelidir. Profesyonel bir tıp merkezinden destek alınarak öncelikle ağrının sebepleri ortaya çıkarılmalı ve bu sebepleri giderecek şekilde tedavi geliştirilmelidir. Doktorlar tarafından yapılan incelemelerde enfeksiyon bulunması, böbrek taşı ile karşılaşılması veya böbrek kanseri gibi durumlar bulunması tespit edilir. Tespit edilen bu durumlara uygun bir şekilde ilaç tedavileri ve gereken cerrahi tedaviler gerçekleştirilir. 

Böbrek Ağrısını Geçirmek İçin

Böbrek ağrısına ne iyi gelir, tıbbi tedaviler ve yapılan müdahaleler sonrasında ise böbrek ağrısını geçirmek için seçilebilecek doğal yöntemler ve tercihler yer almaktadır. Bu noktalar açısından ise 

  • Vücuda aşırı derecede fayda sağlayan limonun kullanılması tercih edilebilir. Doğal limon, hem suyu hem de posası ile birlikte böbreklere iyi gelmektedir. 
  • Vücudun en önemli ihtiyaçlarından birini oluşturan ve böbrek mekanizmasının sağlıklı çalışmasına yardımcı olan su da böbrek ağrısının giderilmesi için en önemli katkılardan birini sağlar. Gündelik bir şekilde düzenli ve yeterli miktarda su içme alışkanlığı elde edilmelidir. Bu bağlamda günlük en az 3 litre su içmek, böbreğin susuz kalmasını engeller ve ağrıları ortadan kaldırır.
  • Kış mevsimlerinde vücudu soğuktan korumak için özellikle ayaklardan vücudun soğuk almasını engellemek açısından çorap giyme alışkanlığı elde edilmelidir. 
  • Böbrek ağrısı yaşanan dönemlerde ve adet dönemlerinde ağrının hızlı şekilde giderilmesi için sıcak su torbası kullanılabilir. Böbreklerin üst kısmında 10 dakika kadar bekletilen sıcak su torbası ağrıyı büyük oranda azaltır. 
  • Doğal gıdalar olarak kereviz ve yoğurt tüketilmesi böbrek ağrılarına iyi gelmektedir.
  • Bitki çayları açısından ise mısır püskülü çayı ve karahindiba çayı ağrıları azaltabilir.
Mide Ağrısına Ne İyi Gelir, Nasıl İyileşir?

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı