Genel Sağlık

Bipolar Nedir? Bipolar Belirtileri ve Tedavisi

Bipolar Nedir?


Bipolar nedir? Manik-depresif bir hastalık türü olmakla birlikte günlük hayatın olumsuz etkilenmesine sebep veren bipolar, çok farklı nedenlerle ortaya çıkabilmektedir. Gündelik hayatlarla bazen bağlantılı olsa da çoğu zaman bağlantısız bir şekilde yüksek tesirli inişler ve çıkışlar yaşatmaktadır. Duygu değişimleriyle birlikte kişinin sahip olduğu düşünceler ve davranışlarda şekillenir. Bir anda çok coşkulu olan kişinin bipolar etkisiyle farklı davranışlar sergilemesi söz konusu olurken depresif dönemde de etkisini gösterebilir.

Kimler Bipolar Olabilir?


Kişinin sahip olduğu beyin yapısı ve kullanım fonksiyonlarıyla ortaya çıkabilmektedir. Hali hazırda tespit edilen durumlara göre bipolar belirtileri bununla açıklanır. Bunun dışında ise genetik yapının etkili olduğu da araştırmalarla sabittir. Aile üyelerinde bipolar hastalığına sahip kişilerin bipolar hastalığına yakalanma ihtimali diğerlerine göre çok daha yüksektir. Bunun sonucunda ise genetik bir etkiden bahsetmek yanlış olmayacaktır. Ayrıca tek yumurta ikizlerinde ise aynı genler var olmasına karşın birisinde bipolar görülebilir, diğerinde görülmeyebilir.

Bipolar Belirtileri Nelerdir?


Gerek manik olarak tanımlanan kişinin enerjik olduğu dönemde gerek depresif olarak belirtilen mutsuz, umutsuz dönemlerde bipolar bozukluğu tespit edilebilmektedir. Buna bağlı olarak bipolar belirtileri de değişkenlik gösterir. Manik dönemde ortaya çıkabilecek belirtiler arasında ilk sırada kişinin kendisini olduğundan çok daha fazla enerjik, mutlu ve coşkulu hissetmesi gelir. Buna bağlı olarak bir şeyler yapma arzusunda olup heyecanlı ve sabırsız hali de dikkat çeker. Çok daha hızlı konuşur ve bir anda konudan konuya geçerek olayları hemen anlatıverir. Buna karşın yine de kişinin hassas olduğu görülürken huzursuz ve tedirgin bir yönü de vardır. Düşüncelerin ise sabit olmadığı ve devamlı farklı fikirleri benimsemeye başladığı görülebilir. Riskli şeyler konusunda kendisine güvenip aynı anda zorlayıcı birden fazla şeyi de yapabileceğine inanır.
Depresif dönemde ortaya çıkabilecek bipolar hastalığı belirtileri ise çok daha karamsar bir tablo çizer. Umutsuz bir durumda olduğunu ifade etmesi, enerji anlamında tükenmişlik durumu ortaya çıkar. Uyku problemlerine sahip olması ise hiçbir şeyden keyif almamasıyla ilişkilidir. Endişeli bir halde olup yorgun ve yavaş hareketlerde bulunulması da bipolar belirtileri arasında depresif dönem özelliği gösterir. Devamlı kişinin ölüm hakkında konuşması, düşünmesi de verilebilecek belirtilere örnektir. Bu iki farklı dönemdeki belirtilerin bir arada görülme ihtimali de vardır. Karma dönem olarak tanımlanırken kişinin tedavisi için doğru teşhis konulması önem taşır. Uzman doktor tarafından gerçekleştirilen muayene süreçlerinin ardından psikiyatrik değerlendirmelerle kişiye bipolar bozukluk tanısı konulabilir.

Bipolar Tedavisi


Tedavi süreci özelinde ilk yapılan hastanın kontrol altında tutulabilmesidir. Oldukça geniş bir yelpazede duygu ve düşünce geçişlerinin olabilmesi de hastalığın oldukça zararlı olabileceğini gösterir. Bununla birlikte ilk olarak psikoterapi aşaması bulunur. İlaç tedavisinde ise atipik antipsikotik ve antidepresan kullanımlarına başlanır. Kişiye özel bir tedavi durumu uygulanırken süreç boyunca hasta yakınlarının vereceği destek de etkili olur. Ortaya konulan doğru tekniklerle birlikte konuşma terapisi de kişinin kendisini çok daha iyi hissetmesi sağlamak içindir. İlaç tedavisiyle birlikte uyumlu bir şekilde yürütülecek terapiler kişinin kendisini tanımasına ve beyinsel sorunların giderek azalmasına katkıda bulunacaktır. Bunun haricinde bipolar tedavisi sürecinde kişide birtakım hastalıkların olup olmadığı da öğrenilir. Çünkü bipolar bozukluk tespit edilen kişilerin büyük bölümünde anksiyete bozukluğu da vardır. Ayrıca yemek bozuklukları olabileceği gibi kişinin obeziteye yakalanma riski de mevcuttur. Bundan dolayı çok daha düzenli ve planlı bir şekilde toplu olarak kişinin tüm rahatsızlıklarının giderilmesinde kişiye özel işlemler uygulanır. Kişinin kendisini daha rahat hissetmesi ve beyinsel anlamda buna ikna edilmesi de belirli bir süre sonrasında gerçekleşir.

Depresyon Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı