ben ve cilt lekeleri
Cilt Bakımı

Ben Ve Cilt Lekeleri

Ben Ve Cilt Lekeleri

Cilt üzerinde oluşabilecek ben ve cilt lekeleri estetik görünüm bozulmasına neden olurken, aslında altında birçok hastalık barındırabilir. Bu nedenle bu tür rahatsızlıklarda sadece estetik görüntü ve cilt yapısı dışında diğer sağlık sorunlarının da üzerinde durulması gereklidir. Bu rahatsızlıklar genellikle cilt üzerinde renk değişimi ve pigment bozulması gibi durumlar sonrasında ortaya çıkar.

Ben Nedir?

Ben, neredeyse her insanın cildinde görülen bir rahatsızlık olmakla birlikte aslında hayatı zorlaştırmayan basit bir sorundur. Halk arasında cilt lekesi olarak bilinen ve aslında cilde renk veren hücrelerde normalden farklı yerleşim sonucu cilt üzerinde ortaya çıkan lekelerdir. Genellikle ailesel geçişle birlikte ortaya çıkmakla birlikte açık-tenli ve mavi-yeşil gözlü olan kişilerde, çil görülen kişilerde, cilt yapısı güneş ile kolay bir şekilde yanan insanlarda veya sarı-kızıl saçlı olan kişilerde çok daha sık bir şekilde görülebilir. Kozmetik bir sorun olması ile birlikte genellikle kahverengi renk değişimi oluşturur ve başka bir bulgu ortaya çıkarmaz.

Ben Tanısı Nasıl Sağlanır?

Ciltte görülen her leke ben olarak görülmemelidir. Bu nedenle dermatolojik muayene yapıldıktan sonra kansere dönüşme riski olup olmayanlar birbirinden ayrılır ve dermoskopi muayeneleri sağlanır. Eğer ben yapısı üzerinde renk değişikliği bulunuyorsa, açık renkli koyu renk göstermeye başlarsa, boyutta büyüme ve kaşınma hissi gösterirse kanser riski ortaya çıkarabilir.

Ben Tedavisi Nasıl Yapılır?

Eğer tespit edilen ben yapısında kanser riski yer alıyorsa, mutlaka ameliyat ile alınmalıdır. Alınan biyopsi örneği patolojik incelemeye gönderilmelidir. Tedavi sonrasında güneş ışıklarından korunmalı, solaryum ve güneşlenme alışkanlıklarından vazgeçmelidir.

Cilt Lekeleri Neden Oluşur?

Cilt lekeleri genellikle cildin rengini almasını sağlayan melanin pigmentinin bazı bölgelerde çok fazla birikmesi sonucu oluşabilir.

cilt lekesi türleri

Cilt Lekesi Türleri Ve Tedavileri

Cilt lekelerinde;

 • İlk tür olarak yaş lekeleri görünebilir ve genellikle 20 mm çapında iyi huylu lezyonlar oluşur.
 • Melazma; kloazma olarak adlandırılan cilt lekesi, yüzde kahverengi lekeler şeklinde ortaya çıkabilir. Genellikle kadınlarda hamilelik durumlarında ve hormonal değişikliklerde görülür. Cilt yapısında artan melamin miktarı nedeniyle ortaya çıkar. Tehlikeli değildir ve krem kullanılarak tedavi edilebilir.
 • Albinizm; melanin üretimi için geçerli tirozinaz enziminin yokluğunda deri, saç ve gözlerde görülebilir. Işık hassasiyeti ve zayıf görüş ortaya çıkarabilir. Albino insanlarda tedavi çok zordur.
 • Doğum lekeleri ise normal doğum sırasında ciltte var olan kırmızı tip lekelerdir. Kozmetik müdahale ile giderilebilir.
 • Seboreik dermatit; kırmızı, kaşıntılı ve pullu bir döküntü yapısı göstererek, kafa derisi ve vücut bölgesinde ortaya çıkabilir. Mantar ilaçları, şampuanlar ve merhemler ile giderilebilir.
 • Vitiligo; deride beyaz lekeler şeklinde ortaya çıkar ve bazen vücutta yayılabilir. Kortikosteroid kremler ve depigmentasyon tedavileri ile giderilebilir.
 • İdiopatik guttat hipomelzozu ise boyun, kol ve yüzde ortaya çıkan beyaz lekeler ile görülür. Sıklıkla açık renk tene sahip 40 yaş üzeri kişilerde görülür. İyi huyludur ve genellikle güneşe maruz kalındığında ortaya çıkar. Topikal steroidler etkileri azaltabilir.
 • Hemanjiyomlar; kan damarlarının kümelenmesi sonucu oluşan iyi huylu lekeler olup genellikle doğum sırasında ortaya çıkar. 10 yaşına kadar geçen süre içerisinde kaybolabilir. İlaç veya cerrahi yöntemi ile tedavi edilir.
 • Liken sklerozus; beyaz cilt lekesi olarak nadir bir şekilde menapoz durumundaki kadınlarda görülebilir. Bağışıklık sistemi ve hormonal dengesizlik sonucunda oluşur. Doğru kullanılacak steroid kremler ile ilerlemesi engellenebilir.
 • Tinea versicolor; bir maya rahatsızlığı olarak ciltte pigmentasyon değişimi sonucunda ortaya çıkar, genellikle nemli iklimlerde erişkinlik döneminde görülür. Antifungal kremler sayesinde tedavi edilebilir.
 • Atopik dermatit olarak da bilinen egzama; kaşıntı ve ciltte kızarma oluşturan bir rahatsızlıktır. Nedeni halen net olarak bilinmeyen bu rahatsızlıkta tedavi bulunmamakla birlikte daha az etki görünmesi için topikal kortikosteroid kremler ve ışın tedavisi kullanılır.
 • Pitriazis Alba rahatsızlığı ise ciltte soluk pembe ve kırmızı pullu lekeler şeklinde çocuklarda görülebilir. Lekeler genellikle vücutta yer değiştirir ve hiç bir tedavi yöntemi bulunmaz. Sadece kaşıntıyı ve kuruluğu azaltmak için kremler kullanılabilir.

Bu yazımızı gördünüz mü?

>>Cilt Lekeleri, Türleri ve Tedavi Yöntemleri? <<

Gönderiye Ait 2 Yorumlar

 1. Pingback: Cilt Lekeleri, Türleri ve Tedavi Yöntemleri? » sagliksitem.com'da! %

 2. Pingback: Sivilce Nasıl Geçer? Sivilce Lekelerine Çözüm » sagliksitem.com'da!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir