Erkek Sağlık

Bel Soğukluğu Belirtileri, Tedavisi ve Nedenleri?


Bel soğukluğu korunmasız ilişki sırasında bulaşan bir hastalıktır. Çok eşli olan kişilerde daha fazla görülür. Etkeni neisseria gonorrhoeae adlı bir bakteridir. Tedavi edilmezse ciddi hastalıklara neden olabilir. Kalp zarına ve beyin zarına yerleşerek ciddi hastalıklara neden olabilir. Bel soğukluğu sadece üreme organlarında yerleşmez, tüm vücutta bakterinin etkisini görmek mümkündür. Korunmada kondom kullanımı çok önemlidir.

Neden Olur?

Bel soğukluğu cinsel yaşamı aktif olan kişilerde daha fazla görülür. Birden fazla eş tercihi olan kişilerde hastalık anal, oral ilişki ile bulaşır. Daha çok genel ev işçileri ve aktif cinsel yaşamı olan kişilerde görülür. En çok 15-40 yaş arasında görülür. Doğum esnasında bebeğe bulaşabilir. Bakteri dış ortamda çok dayanıksızdır. dış ortamda hemen ölür. O yüzden tuvaletler ile bulaşmaz. Bulaşma şekli sadece cinsel ilişki ve anneden bebeğe doğrudan bulaş şeklinde olur.

Belirtileri Nelerdir?

Kadın ve erkeklerde farklı belirtiler görülür. Erkeklerde peniste şişme ve kızarıklık yaygın olarak görülür. Penis başından yeşilimsi akıntı, prostat iltihabı, anal bölgede ağrı ve kaşıntı, boğazda ağrı ve yutma güçlüğü, eklemlerde ağrı ve şişlik görülebilir. Belirtiler sadece genital bölgeye yönelik değildir. Tüm vücut etkilendiği için lenfler şişebilir. Kadınlarda idrar yaparken ağrı ve yanma, karın bölgesinde ağrı, cinsel ilişki sırasında ağrı ve kanama, eklemlerde ağrı ve şişlikler, boğaz ağrısı ve lenf nodları görülebilir. Bu hastalık nadir olarak görülür. Korunmak için mutlaka ilişki sırasında kondom kullanılmalı ve tek eşlilik tercih edilmelidir.

Bel Soğukluğu Tedavisi Nasıl Olur?

Bel soğukluğu tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Bulaşmadan ilk 24 saat içinde başlanan antibiyotik tedavisi etkin koruma sağlar. Tedavi her iki kişinin birlikte ilaç alması ile mümkündür. Tedavi süresi boyunca cinsel ilişki yasaktır. Hangi antibiyotiğin kullanılacağına ve kaç gün süre ile kullanılacağına doktorunuz karar verir. Tedavi edilmediği takdirde üreme organlarında ciddi enfeksiyonlara ve yapışıklıklara neden olur. Bunun sonucu olarak kısırlık görülür. Tedavi edilmeyen durumlarda bakteri kalp zarına yerleşerek kalp sorunlarına neden olabilir. Bel soğukluğu için kadın doğum ve üroloji polikliniğine başvuru yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir