Anne & Bebek

Bebeklerde Kusma

Bebeklerde kusma  konusunda bir endişe yaşamanıza gerek yoktur. Sonraki dönemde ise kusma bir hastalığın belirtisi olabilmektedir. Kusma genellikle 6 ay sonra geçmekte ve bebeğiniz bu sorunu oldukça az bir şekilde yaşamaya başlamaktadır. Bebeğin beslenme alışkanlıkları da kusma konusunda önemli bir etkendir. İshal, kabızlık gibi durumlarda kusmaya neden olabilmektedir. Bebeğin biberonla beslenirken, havayı da yutmasından ötürü mide harekete geçerek kasılır ve kusmaya neden olur.

Bebeğiniz sürekli olarak kusmadığı ve çok sıvı kaybetmediği sürece, korkmanıza ve endişelenmenize gerek yoktur. Bebeklerde kusma parlak sarı renkte oluyorsa, hemen bir uzmana gitmeniz ve bebeğinizin sağlığını kontrol ettirmeniz oldukça önemlidir. Bu sayede olası hastalıkların önüne geçme şansınız bulunmaktadır.

Bebeklerde Kusmanın Nedeni İyi Anlaşılmalı

Kusma çok uzun süreler 24-36 saat kadar sürüyor ve şiddetli oluyorsa hemen bir uzmana gitmenizde büyük fayda vardır. Bu sindirim sisteminde bir tıkanıklık veya başka bir sorunun habercisi olabilir. Bu yüzden bir uzmana gitmeli ve bir sorun olup olmadığını kesin olarak öğrenmelisiniz. Bebeklerde kusma normal bir durum olmasının yanında, başka hastalıkların belirtisi de olabileceğinden önemsenmesi gereken bir durumdur. Bir iki kaşık kadar kusmaları çok önemsemeniz gerekmezken, şiddetli ve sık kusmaları mutlaka önemsemeniz gerekmektedir. Bu sayede bebeğinizin olası hastalıklarının önüne geçmeyi ve onun sağlık konusunda bir sorun yaşamasının önüne geçersiniz. Kusmayı yok etmek önemli olduğu kadar, aslında en önemli olan şey kusmaya neden olan şeyi bulunması ve ortaya çıkarılmasıdır. Bu daha sağlıklı bir şekilde bebeğinizin gelişmesi için oldukça önemli bir konudur. Kusan bir bebeği yan çevirmeniz ve ağzını iyice temizlemeniz, solunum yollarında oluşabilecek sorunların önüne geçmenizi sağlayacaktır. Kusmadan sonra bebeğinizi iyice temizlemeniz gereklidir.

Midesinin boş kalmamasını sağlamak da kusma konusunda önemli bir durumdur. Kusma 2 günü geçmenize rağmen hala devam ediyorsa, bir uzmana mutlaka gitmeli ve onun yardımını almalısınız. Bebeklerde kusma sık karşılaşılan bir durum olduğundan dolayı, fazla endişelenmeden bu sorunla başa çıkmanız sizin için iyi olacaktır. Birçok aile içlerindeki endişeden dolayı yanlış ve bilinçsiz şeyler yapmaktadır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı