Anne & Bebek

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

Bebeklerde Diş Çıkarma

Bebeklerde diş çıkarma bir yaşına kadar olan bebeklerde annelerin en çok heyecanlandığı konulardan biri olarak görünür. Hem bebek için hem de anne için zorlu ve ağır bir süreç olan bu dönemde bebekte birçok farklı belirtiler ve rahatsızlıklar ortaya çıkar. Anneler bu sürecin bebek için daha rahat atlatılması açısından birçok farklı yöntemi deneyerek, tıbbi ve doğal uygulamaları tercih eder.

Bebeklerde diş ve dişeti yapısı aslında hamilelik döneminde anne karnındayken, 6 ay döneminde şekillenir. Genel olarak doğum sonrasında 7 ay ile beraber alt ön kesici dişler ortaya çıkar ve belirgin bir yapı oluşturur. Genetik faktörlere göre bazı bebekler çok erken diş çıkarabilir, bazen diş çıkarma geç bir şekilde tamamlanabilir. Ancak tüm dişlerin tamamlanması takribi 6 ay ile 30 ay arasındaki dönemde sonuçlanacaktır.

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

Bebek diş etleri açıldıktan sonra artık diş çıkarma dönemi başlayacaktır. Bu süreç içerisinde bebeklerde diş çıkarma belirtileri olarak öncelikle huzursuzluk, ağlama, salyanın artması, ellerini ısırma, iştahsızlık ve hafif ateş gibi durumlar oluşacaktır. Bu belirtiler sırasında ebeveynler dikkatli davranmalı ve özellikle ağız ve çene bakımına dikkat etmelidir. Bu dönemde sürekli temiz ve yumuşak bir bez ile dudak ve ağız çevresi silinerek, nemlendirici kremler kullanılabilir.

Temel olarak bebeklerde diş çıkarma belirtileri arasında en önemli nokta yüksek ateş rahatsızlığıdır. Bu süreç içerisinde 37 derece ateş normal olarak görülebilir. Daha yüksek ateş dereceleri, vücut bağışıklığının azalmış olduğuna işaret eder. Bu durumda viral bir enfeksiyon ortaya çıkabilir ve mutlaka doktor başvurusu yapılmalıdır.

Diş Çıkarma Döneminde Beslenme

Belirtiler ile birlikte artık bebeklerde diş çıkarma dönemi başladığında, bebeklerin beslenmesine, uyku düzenine ve bakımına çok daha yüksek özen göstermelidir. Bu dönemde diş etleri şiş yapacağı için çoğu zaman bir şey yemek istemeyen bebekler kilo verebilir. Bu nedenle besinleri red edebilir. Sadece anne sütüyle mama takviyesi sağlanmalıdır. Telaş yapmadan, yemesi için zorlamadan soğuk meyve püreleri ve su ile sıvı ve besin kaybını önleyebilirsiniz. Eğer yoğun salya oluşumunda bebek salyasını yutarsa, dışkı sulu bir form alabilir.

bebeklerde diş çıkarma belirtileri

Bebeklerde Diş Çıkarma Kaç Gün Sürer Ve Süreç Etkileri

Belirtiler ve beslenme önerileri ile birlikte bebeklerde diş çıkarma kaç gün sürer sorusu en önemli sorunlardan birisidir. Diş çıkacak bölgede diş eti şişme durumu ortaya çıkar, sonrasında diş eti beyazlar ve ardından bu bölgede dişin ucu görülür. Diş ağızda çıkmaya başladığı zaman bu bölgede kanama yaşanabilir. Kanama kendiliğinden iyileşebileceği gibi diş hekimine başvuru sağlanabilir.

Diş hekimi kontrolü ve doğru beslenme ile bu süreç sorunsuz bir şekilde atlatılabilir. Tam bu süreçte bebeklerde diş çıkarma kaç gün sürer sorusunun cevabı için ortalama 8 gün gibi bir süre yaşanacağı ifade edilebilir. Bu süre içerisinde her diş çıkışı için aynı şekilde uygulamalar sağlanmalı ve beslenme gibi noktalara dikkat edilmelidir.

Bebeklerin bu süre içerisinde daha az ağlaması ve dikkatinin dağılması için oyunlar hazırlanabilir ve sürekli kucakta ilgi gösterilebilir. Doktor kontrolü ile ağrı kesici şurup kullanılabilir. Hala sıkıntısı geçmeyen bebeklerde doktor önerisiyle anestezik madde içeren diş jeli kullanımı sağlanabilir.

Anneler Nelere Dikkat Etmelidir?

Diş çıkarma sürecinde anne diş etine temiz ve soğuk bir bezle masaj yapabilir. Diş kaşıyıcılar kullanabilir ve bu ürünlerin hepsini hijyenik şekilde koruyabilir. Halk arasında bilindiği şekilde yapılan uygulamalar direkt olarak hiçbir zaman tercih edilmemelidir. Ancak bazı uzmanlar tarafından belirtilen şekilde özellikle yeşil soğan, diş eti kaşınması ve ağrıyı çok hızlı bir şekilde keserek bebekte rahatlama oluşturabilir.

Anne Bebek Kategorisindeki diğer Yazılarımız İçin Tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir