Genel Sağlık

Bademcik Ağrısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

Bademcik ağrısına ne iyi gelir ; kış aylarının en çok karşılaşılan rahatsızlıkları arasında bademcik ağrısı yani boğaz ağrısı şikayeti bulunmaktadır. Özellikle sağlık ocağı ve aile hekimliği gibi noktalarda hastaların en çok başvurduğu noktalardan birisi bademcik ağrısıdır. Bu nedenle birçok kişi de gündelik hayatında karşılaştığı bu ağrının hızlı bir şekilde tedavi edilmesi yani giderilmesi için farklı yöntemler aramaktadır. Bu kapsamda da hem doğal gıdalar tüketilmesi hem de tıbbi yöntemlerin uygulanması gibi çözümler yer almaktadır. 

Bademcik Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bademcik ağrısı, boğazda oluşan enfeksiyon ile birlikte ortaya çıkar. Vücudun bakteriyel veya viral enfeksiyonlara karşı bağışıklık tepkisi sonucunda ortaya çıkan bademcik ağrısı, özellikle bademciklerin şişmesi, kişide yorgunluk ve ağrı ile görülür. Bu konuda bademcik ağrısında faydalı olan birçok farklı yöntem tercih edilebilir. Bu yöntemler arasında;

 • Öncelikli olarak sigara ve kirli havadan kaçınmak gerekir. 
 • Alerji sorunları ile karşılaşılmaması için çamaşırların ve kumaşların doğru deterjan ile doğru ısıda yıkanması gerekir. 
 • Tüketilen sıvı gıdaların çok sıcak veya çok soğuk olmaması yani ılık olması önemlidir. 
 • Tüketilen gıdalarda özellikle kolaylıkla yutulması mümkün olan pilav, makarna ve lapa gibi gıdalar tercih edilmelidir. 
 • Daha fazla sıvı gıda tüketmek daha doğru olacaktır. 
 • Yaşam alanında tozlu ve kirli ev ortamından kaçınmak gerekir. 
 • İrritasyon amaçlı olarak gargara, sprey ve pastiller doktor gözetiminde kullanılabilir. 
 • Gece uyuduğunuz ortamın nemli olması yani kuru bir hava görülmemesi gerekir. Kalorifer peteği veya soba üzerinde ıslak bir havlu ya da çaydanlık bulunabilir. 
 • Virüs ve bakterilere karşı korunmak için farklı ilaçlara ihtiyaç duyulurken, özellikle bakterilerde mutlaka antibiyotik kullanımı gerekebilir. 
 • Bademcik ağrısına sebep olan enfeksiyonlar açısından da akut farenjit gibi noktalarda düzenli tedavilere dikkat etmek gerekir. 
 • Sinüs akıntıları veya akciğer rahatsızlıkları bademcik tahrişi oluşturabileceği için bu hastalıklar da ayrı bir şekilde doktor kontrolünde gözden geçirmelidir. 
Ada Çayı

Bademcik Ağrısı Nasıl Geçer?

Bademcik ağrısına ne iyi gelir ve nasıl geçer, bademcik ağrısı rahatsızlığında dikkat edilmesi gereken noktalar ile birlikte ağrının engellenmesi veya yaşandığı durumda daha az hissedilmesi sağlanabilir. Ancak ağrının tamamen geçmesi yani enfeksiyon veya diğer rahatsızlıkların ortadan kaldırılması için mutlaka tıbbi yöntemler veya doğal tedaviler kullanılmalıdır. Bu bağlamda bademcik ağrısını geçirmek için öncelikle doktor muayenesinden geçmek gerekir. 

Doktor muayenesi sayesinde bulunan bir enfeksiyon veya farklı rahatsızlıkların sebep olduğu bir bademcik ağrısı tespit edilirse, bu rahatsızlığa uygun bir şekilde ilaç tedavisi uygulanır. Genellikle doktorlar tarafından boğaz bölgesinde rahatlama oluşturacak şekilde lokal tedaviler, gargara veya pastil tedavileri uygulanır. 

Doktorlar tarafından önerildiği şekilde hastaların yiyecek ve içecek tercihlerine dikkat etmesi, daha fazla sıvı gıda ve sağlıklı su tüketmesi tavsiye edilmektedir. Özellikle bademcik ağrılarında viral enfeksiyon ile karşılaşıldığı için bağışıklık sistemini desteklemek önemlidir. Bu nedenle hem ilaçlar açısından vitamin ve benzeri katkılar hem de doğal olarak vitamin içerikli gıdalar tüketmek gerekecektir. 

Daha ağır ağrı hisseden ve daha ağır rahatsızlıklar ile karşılaşan kişilerde bakteriyel enfeksiyon ile karşılaşılmaması için koruyucu olarak düşük dozda geniş spektrumlu antibiyotik tercihi gerçekleştirilebilir. Ancak bakterilerin sebep olduğu bademcik ağrısı özellikle bakterinin türü tespit edildikten sonra antibiyotik tedavisi uygulanır. Bu bağlamda gereken durumda yüksek dozlu antibiyotik tedavisi sağlanabilir. Yani yüksek doz olarak 1 hafta ile 10 gün arasında tedavi göz önünde bulundurulacaktır. 

Özellikle bakteriyel enfeksiyon durumunda antibiyotik kullanımı gerçekleştirilirken, 7 ile 10 gün öncesinde hastanın kendi isteğine bağlı olarak kesilen antibiyotik hastalığı kısmen tedavi edilecektir. Bu durumda bademcik ağrısı geçse dahi hastalığa karşı vücut geçerli direnci oluşturmadığı için rahatsızlık tekrar tekrar ortaya çıkacaktır. 

Ağrının geçmesi için doğal olarak tercih edilebilecek gıdalar ve bitkiler açısından ise özellikle zencefil çayı, adaçayı veya nane çayı ağrıyı hafifletir ve boğazın kurumasını azaltır. Ayrıca elma sirkesi, acı biber, tuzlu su ile yapılan gargara gibi yöntemler de bir iki saat içerisinde bademciklerin yumuşamasını ve ağrının azalmasını sağlar. 

B Vitamini Eksikliği ve Belirtileri

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı