Genel Sağlık

B12 Eksikliği Nedir? Belirtileri Ve Tedavisi

B12 Eksikliği Nedir?

B12 Eksikliği; vücudun başlıca olarak alması gereken vitaminlerden biri olan B12 vitamin en önemli yapılardan birini oluşturur. Özellikle vücutta oluşan birçok metabolik olay için düzenleyici rol oynayan bu vitamin suda eriyen bir vitamin olarak bilinir. Bilhassa sinir sistemi için faydalı olan bu vitamin vücudun birçok noktasında temel ihtiyaçlardan birisidir.

B12, vücut içerisinde böbrek, karaciğer ve farklı dokularda depolanan bir vitamindir. Eğer bu vitamin tam olarak alınmazsa, vücutta B12 eksikliği durumu ortaya çıkar. Kobalt içeriği bulunan bu vitamin kobalamin olarak bilinmekle birlikte eksik olması durumunda çok uzun yıllar sonra belirtilerini ortaya çıkarır. Vücutta bu vitaminin eksikliği yaşandığında, çoğu zaman 5-6 yıl sonrasında şikayetler yaşanabilir.

B12 Eksikliği Nedenleri Nelerdir?

B12, vücudun birçok noktasında kritik bir görev sahibidir. Örneğin kırmızı kan hücresi üretimi ve sinir üretimi olmak üzere DNA moleküllerinin üretimi gibi birçok noktada yapı taşlarından birisidir. Vücut tarafından üretilen bir vitamin olmadığı için gıda takviyeleri veya yiyecekler ile vücuda alınabilir. Bu nedenle B12 eksikliği belirli sebepler dolayısıyla ortaya çıkar.

İlk neden olarak vücudun vitamin ihtiyacını karşılayacak yiyecek tüketimi gerçekleştirilmemesi görülebilir. Diğer neden ise çok fazla kullanılmış olmasına rağmen vücut gerektiği kadar bu vitamini almıyor olabilir.

Bu konuda gerçekleştirilen araştırmalar sayesinde özellikle 50 yaş üstü yetişkinlerde %3 oranında ciddi rahatsızlıklar ve %20 oranında ise son sınır çizgisinde eksiklik ortaya çıkmıştır. Bu bilgiler ışığında eksiklik rahatsızlığının 50 yaş üzerinde daha sık görüldüğü, ancak her yaşta görülebileceği belirlenmiştir.

Farklı nedenler arasında mide küçültme ameliyatları olan kişilerde veya ağız içerisinde sürekli yara ile karşılaşan kişilerde görülebilir. Vitamin ihtiyacını karşılayabilmeyi önleyecek ilaç kullanan kişilerde, hamilelerde ve yeme problemi yaşayan kişilerde bu durumlar ortaya çıkabilir.

B12 Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Vücutta bu vitaminin eksikliği ortaya çıktığında, B12 eksikliği belirtileri ile farklı sonuçlar ortaya çıkar. Bu sonuçlar arasında özellikle uyuşma, el ve ayaklarınızda ortaya çıkarken, sinir kılıfları zarar gördüğünden sıkıntı yaşanabilir. Bilhassa çölyak ve chron hastalıklarında vitamin vücuda çok daha az alınacaktır.

Diğer bir belirtiler olarak;

  • Yeterli vitamini alınmadığında, oksijen taşıyan kırmızı kan hücreleri eksik olduğundan çok fazla üşüme ortaya çıkar.
  • Vitamin eksiklik gösterdiğinde, özellikle depresyon ve hafıza problemleri ile demans sıkıntıları yaşanabilir. Denge bozukluğu görülebilir ve güçsüzlük problemleri ortaya çıkabilir.
  • Genellikle dil üzerinde papilla adı verilen küçük çıkıntılar bulunur. Ancak vitamin eksikliğinde bu çıkıntılar giderek yok olur ve dilde pürüzsüz bir görüntü yaşanmaya başlanır. Hatta dilde yara da oluşabilir.
  • vegan ve vejetaryen diyet sağlayan kişiler uzun yıllar sonrasında bu eksiklik ile ilgili belirtiler görebilir. Bu nedenle B12 eksikliği belirtileri görünmeden önce bu tip beslenme tercih eden kişiler hayvansal ürün tüketmediklerinden dolayı B12 takviyesi tercih etmelidir.
  • Kalp atışı birden hızlanabilir, kalbiniz boyun veya boğaz gibi noktalarda atıyormuş gibi hissedebilirsiniz. Bu durumda kırmızı et, yumurta veya balık üzerinden vitamin takviyesi sağlanmalıdır.
  • Son olarak ilerleyen yaş, vitamin emilimini azaltacağı için sinir rahatsızlığı, karamsarlık ve anemi gibi problemler birer belirti oluşturabilir.

B12 Vitamin Eksikliği Tedavisi

Bu rahatsızlıktan B12 vitamin özellikle farklı gıdalar üzerinden veya besin takviyeleri üzerinden temin edilebilir. Tedaviyi gerçekleştirmek için ortaya çıkan belirtiler ve rahatsızlıklar giderildikten sonra eksiklik durumunun bir daha yaşanmaması için günlük tüketime bazı gıdalar eklenebilir.

Kuzu ciğeri, sığır eti, kabuklu deniz canlıları gibi gıdalar B12 açısından zengin gıdalardır. Kuzu eti, balıketleri, yumurta ve peynir zengin bir kaynak sağlayarak B12 ihtiyacını karşılamada size yardımcı olabilir. Ayrıca yağsız yoğurt, yağsız süt, tam yağlı süt ve tavuk eti gibi tüketimler gerçekleştirilebilir

Diğer Sağlık Yazılarımızı Okumak İçin Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir