Genel Sağlık

B Vitamini Eksikliği ve Belirtileri

B vitamini eksikliği; vücudun sağlığı açısından çok fazla hayati önem taşıyan B vitamini özellikle kırmızı kan hücresi üretimi, DNA ve sinir sistemine büyük oranda etki ve katkı sağlamaktadır. Birçok vitamini vücut kendi üretebilmektedir ancak B vitamini vücut tarafından üretilmez bu nedenle düzenli bir şekilde dışardan takviye alınmalıdır. Bu da içerisinde B vitamini bulunan besinlerin tüketilmesi ile mümkündür. Sağlıklı ve düzenli beslenme yapan kişilerde B vitamini eksikliği yaşanması söz konusu değildir.

B Vitamini Eksikliği Neden Kaynaklanır? Elbette ki vücuda yeterli oranda B vitamini takviyesi yapılmaz ise yani bu vitamin tarafından zengin gıdalar tüketilmez ise kişi ve ya kişiler B vitamini eksikliği sorunu ile karşı karşıya gelecektir. Bu eksikliğin başka bir nedeni daha var ki bu da B vitamini ne kadar alınırsa alınsın vücut tarafından bu vitaminin emilememesi durumudur. Genellikle 50 yaşından sonra insanların sık karşılaştığı bir problemdir. Düzen altına alınmadığı taktirde çeşitli sıkıntıları beraberinde getirir.

Belirtileri Nelerdir?

B vitamini eksikliği yaşayan kişiler şu sorunlar ile karşılaşırlar;

 • Tüm gün halsizlik ve yorgunluk hissi
 • Çarpıntı ve nefes alıp verme bozuklukları
 • Boğaz ağrıları
 • Cildin bozulması
 • Baş ağrısı
 • Alınan hafif darbeler sonrası ten de çabuk morarma
 • İshal ve kabızlık
 • Kaslarda zayıflama ve buna bağlı ellerde uyuşma hissi
 • Diş eti kanaması
 • Hafıza zayıflı
 • Dilin şişmesi
 • Yaralanmalarda iyileşme sürecinin çok uzun olması.

Şayet bu problemlerden herhangi birini ya da bir kaçını yaşıyorsanız B vitamini yönünden yeterli beslenemiyorsunuz anlamına gelir ve doktora başvurmanız gerekir.

Kimler B Vitamini Eksikliği Yaşar?

Vejetaryenler genellikle B vitamini yönünden eksik beslenirler. Mideden herhangi bir ameliyat geçirmiş olanların B vitamini emilmesi konusunda sorun yaşayabilecekleri mümkündür. Çölyak dediğimiz hastalığı bulunanlarda görülen bir durumdur. Diyabet hastalarında sık görülür. 50 yaş üstü tüm insanlarda görülebilir. Sürekli alkol alan kişilerde de B vitamini eksikliğine sık rastlanır.

B Vitamini Yönünden Zengin Gıdalar

Bu gıdaların başında özellikle kuzu ciğeri gelir ki B vitamini yönünden bir hayli zengin içeriğe sahiptir. Bunun yanı sıra kabuklu deniz ürünlerinden olan midye, sığır eti, kuzu eti de B vitamini yönünden yeterli içeriği bulunan besinlerdir. Gün içerisinde en çok tüketilen gıdalar arasında gelen yumurta vücudun sahip olduğu günlük B vitamini ihtiyacının %20 sini karşılar. Balık özellikle B12 yönünden çok zengindir ve Omega3 yağ içeriği ile haftada en az iki defa tüketilmesi tavsiye edilen besinlerdendir. İçerisinde bulunan B vitamini vücudun özellikle beyin fonksiyonlarını çok olumlu yönde etkiler. Peynir, süt ve yoğurt B vitamini içermektedir ve her gün düzenli olarak tüketilmelidir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı