Genel Sağlık

Anemi Nedir?

 Anemi daha çok kırmızı kan hücrelerinin miktarının boyutlarının azalması, eksilmesi ile oluşan bir durumdur. Esasında anemi hastalığı düzgün beslenememenin ve demir, folik asit ve B12 vitamini gibi mikro besinlerin eksikliği sonucunda oluşur.

 ​​​​​​Peki, aneminin çeşitleri nelerdir?

 Bu Rahatsızlığın en bilinen çeşidi demir eksikliği ile alakalı olanıdır, demir minerali içeren yiyecekler tüketilmezse bu sıkıntı ortaya çıkar.

 Diğer taraftan bağırsak işlevlerinin yetersiz olması da Demir eksikliğine yol açabilmektedir.

 Aynı şekilde hemoraji sebebiyle meydana gelen aşırı kan kaybı cerrahi ameliyatlar veya regl de demir eksikliği problemlerine yol açmaktadır.

 Demir eksikliği problemi olan bireylerde kırmızı kan hücrelerinin normal bir seyirde yenilenmesine manidir. Bu sebepledir ki insan vücudu, ihtiyacı olandan daha az kırmızı kan hücresi imal eder.

 Anemi Hastalığı B12 eksikliği ve folik asit vitaminlerinin eksikliğinden de kaynaklanabilir.

 Anemi rahatsızlığını yaşayan birinin karşılaştığı başlıca durumlar nelerdir?

 Anemi Belirtileri

 * Halsizlik hissi, devamlı üşüme duygusu, baş ağrısı solgun görünme ve baş dönmesi, takatten düşme gibi.

 Akdeniz Anemisi taşıyıcılığı ne anlama gelmektedir?

 ​​​​​Bireyin anne ve babasından herhangi birisinden talesemi rahatsızlığından bir genetik mateli vücuduna alıp taşıması ile alakalıdır.

 Bebeklerde kansızlık durumu

 2 yaşın altındaki bebeklerde görülen kansızlık, Vücuda demir mineralinin yetersiz alınması ya da herhangi bir sebepten dolayı demir mineralinin emilememesi ile alakalı ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Demir eksikliği, vücutta kırmızı kan hücrelerinin de sayısını azaltmak için bazı belirtiler vermeye başlar. Bu belirtilerden bahsetmek gerekirse; iştahsızlığa bağlı olarak zeka geriliği, ruhsal sıkıntılar, uyku hali, sinirlilik, huzursuzluk, baş ağrısı, baş dönmesi, tırnakların kırılması, gözaltlarında morarmaların meydana gelmesi.

 ​​​​​​Bebeklerde Kansızlığın başlıca nedenleri

 Prematüre bebeklerde normal bebeklere göre kansızlık daha yüksek seviyelerde seyretmektedir. Annenin vejetaryen olması bebeklerde 4 haftaya kadar kansızlık durumunun olmasına sebeptir. B12 vitamini eksikliği, anne sütünün yetersiz olması da bebekte kansızlığa yol açar.

 Bir bebekte kansızlık olup olmadığını anlamak için; En yakın sağlık kuruluşuna gidip bir kan testi ile bu anlaşılabilir. Tedavide bebeğin bol bol emzirilmesi gerekir. Ya da gerekli görülürse Doktor dışarıdan demir takviyesi ile bebeğin kansızlığını düzeltilebilir. Kesinlikle Doktor kontrolünde yapılması gereken Demir eksikliği takviyesini bireyler kendi evlerinde de gerçekleştirebilirler: Yeşil sebzeler ve kuru kayısı tüketimi kesinlikle önerilmektedir.

 Anemi hastalığının tedavi edilmesi

 Nedenini bilip ona göre kansızlığın ne olduğunu iyi anlamak ve ona göre hareket etmek lazım. Yani bir demir eksikliği söz konusu ise etkin bir demir eksikliği tedavisi yapılmalıdır. Yapılan testler sonucunda B12 vitamin eksikliğinden kaynaklanan bir sıkıntı varsa bunu yerine koymak ve sürdürmek lazım. Çünkü bu devam eden B12 vitamini eksikliğindeki genellikle nedenleri göz önüne alınırsa bireyin el ve ayakların sürekli üşümesi titremesi ve kendini halsiz hissetmesi gibi durumlar ortaya çıkabilir. Folik asit içinde aynı şeyler geçerlidir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı