Cinsel Sağlık

AIDS: Nedir, Nasıl Bulaşır, Belirtileri, Tanısı, Tedavisi, Korunma Yolları Ve Bilinmesi Gerekenler

AIDS: Nedir, Nasıl Bulaşır, Belirtileri, Tanısı, Tedavisi, Korunma Yolları Ve Bilinmesi Gerekenler

AIDS bir virütik hastalık olarak dünya genelinde birçok insanın hayatında çok kötü etkiler oluşturur, uzun yıllardır tedavisi araştırılan ve tehlike oluşturan hastalıklardan birisidir.

AIDS Nedir?

Türkçede edinsel bağışıklık yetmezliği sendromu hastalığının kısaltmasıdır. Hastalığın nedenleri arasında HIV adı verilen mikrop yer alır. Herhangi bir neden ile vücuda giren bu mikrop vücudun direnç mekanizması olan bağışıklık sistemini yok eder. Bu durumun ardından hasta grip gibi birçok farklı hastalıklara çok kolay bir şekilde yakalanabilir.

AIDS hastalığı kadınlarda ve erkeklerde her yaşta ortaya çıkabilir. İlk defa ABD’de ortaya çıkan bu hastalık, 1985 yılından itibaren ülkemizde de görülmüştür. Sağlık Bakanlığı verilerine göre 1300 adet hasta yer almakla birlikte genellikle İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirlerde ve turistik yerlerde sık görülmektedir. Heteroseksüel ilişki, homoseksüel, biseksüel ilişki tercih edenlerde veya hemofili hastalarında daha fazla görülür.

AIDS Nasıl Bulaşır?

Hastalığın insanlara bulaşmasında üç farklı yol bulunur. İlk noktada kanında bu virüsü taşıyan bir kişiyle normal, oral ya da anal ilişkiye girmesi sonucunda ve özellikle korunmasız ilişki durumunda HIV virüsü sağlıklı kişiye bulaşabilir.

İkinci noktada hamile veya virüsü taşıyan bir kadın, genetik olarak veya gebelik, doğum dönemlerinde bebeğine virüs bulaştırabilir.

Son noktada ise HIV virüsünde sahip bir kişinin kanı veya organ nakli gibi bir durum ile münasebette bulunulması virüs bulaşmasına neden olur.

Virüs vücuda girdikten sonra hastalık hemen ortaya çıkmamakla birlikte aslında virüsün vücutta bulunduğuna dair bir sıkıntı dahi direkt olarak görünmez. Kan tetkikleri yapılması sonucunda ortaya çıkan durum, çoğu zaman 10-12 yıl sonrasında belirtilerinin ortaya çıkarabilir.

AIDS (HIV) Belirtileri Nelerdir?

Virüs vücuda bulaştıktan sonra yaklaşık 10 yıl boyunca kuluçka döneminde bekler. Bu dönem içerisinde kan hücreleri zarar görür ve çoğu hücre yok olur. Belirtilerde

  • Hastalıklara çok kolay bir şekilde yakalanma;
  • İştahsızlık
  • Vücutta ortaya çıkan yaralar
  • İshal
  • Lenf bezlerinde büyüme
  • Ateş yükselmesi
  • Akciğer hastalıkları yer alabilir.

AIDS Tanısı Nasıl Sağlanır?

Vücutta HIV virüsü nedeniyle bir enfeksiyon ortaya çıktığında, öncelikle hastada ELİSA testi gerçekleştirilmesi gerekir. Bu test bir kan testi olarak gerçekleştirilirken, test sonucunda virüs varlığı saptanırsa, bazı başka testlerin yapılması da gerekir. Yani ELİSA testi tek başına yeterli olmayıp, kesin tanı sağlayabilmek için anti-hiv testi sağlanır. Ayrıca hastada endişe durumlarında ELİSA testi negatif çıksa dahi 6 ay sonra yeniden tekrarlanabilir.

AIDS Tedavisi Nasıl Yapılır?

Günümüzde tıpta yüksek gelişmeler elde edilse de bu hastalık için henüz net bir tedavi yöntemi elde edilmiştir. Ayrıca bu virüsten vücudun korunması için geliştirilen bir aşı yoktur. Fakat yine de hayatın daha rahat sürdürülebilmesi ve daha uzun yaşam elde edilmesi için bazı ilaçlar kullanılmaktadır. AIDS hastalarının hayat boyu tedavi edilmesi ve dikkatli bir yaşam sürmesi önemlidir.

aids korunma yolları

AIDS Hastalığından Korunmak

AIDS hastalığından korunmak için mutlaka her cinsel ilişki sırasında korunmak gerekir. Bu nedenle mutlaka prezervatif kullanımına önem vermeli ve güvenli bir cinsel yaşamın gerekliliklerine uymalıdır.

Kan nakli, organ nakli veya kan bulaşması yoluyla virüs bulaşma ihtimali olduğundan dolayı HIV testi yapılmamış kanlar kullanılmamalıdır. Sağlık personelinin görevini doğru bir şekilde yerine getirerek, sterilize cihazlar ve aletler kullanması ve kullanılmadığında da uyarılması gerekir.

AIDS Hastalığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Toplum içerisinde yanlış bilinen noktalar aksine aynı tabakta yemek yeme, aynı eşyaları ve aletleri kullanmak virüs bulaşmasına neden olmaz. Ayrıca yanaktan öpüşmek, sarılmak, temas veya öksürük gibi yollar ile hastalık bulaşmaz. Hatta böcek ısırmaları ya da kalabalık noktalarda bulunmak gibi durumlarda da virüs bulaşmaz. Bu tip durumların bilinmesi sayesinde AIDS hastalığı yaşayan kişilerin topluma adaptasyonu çok daha kolay bir şekilde sağlanabilir.

Cinsel Sağlıkta Korunma Yöntemleri


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir